Sociální demokraty dokázalo na jihu Moravy v okresních městech porazit pouze břeclavské Sdružení Evropských demokratů a nezávislých kandidátů v čele s Pavlem Dominikem. Sdružení získalo v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu Břeclavi sedm křesel, druhá ČSSD šest a třetí ODS pět mandátů.
V ostatních lokálních centrech jižní Moravy sociální demokracie konkurenci válcovala. Nejvýraznějšího vítězství dosáhla ve Vyškově, zřejmě nejlevicovějším okresním městě jižní Moravy, kde brala v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu deset mandátů. Druzí skončili komunisté se čtyřmi zastupiteli, třetí je sdružení Volba pro město, rovněž se čtyřmi mandáty.
Desetiprocentní náskok před konkurenční ODS nasbírala ČSSD v Blansku. Její kandidátka vedená Lubomírem Toufarem si připsala v pětadvacetičlenném zastupitelstvu osm mandátů, druhá ODS pět křesel a třetí KSČM čtyři hlasy.
Podle očekávání porazila ČSSD své rivaly i ve Znojmě a Hodoníně, městech, jež byla krátce před volbami spojována s korupčními skandály souvisejícími s občanskými demokraty.
V Hodoníně zasedne v novém jednatřicetičlenném zastupitelstvu kromě jiných sedm členů ČSSD, šest Nezávislých a čtyři občanští demokraté. Ve Znojmě, které disponuje jednatřiceti zastupiteli, získala ČSSD vedená Zbyškem Kaššaiem na radnici devět křesel, ODS má o jedno méně, třetí pak skončila KSČM s pěti mandáty.
V samotném Brně pak ČSSD ziskem 19 mandátů v 55členném magistrátním zastupitelstvu své soupeře deklasovala - druhá ODS získala 14 křesel a třetí TOP 09 devět mandátů. Ani tato převaha však nezaručuje Romanu Onderkovi post primátora, pravicové strany ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mohou dát v případě dohody mezi sebou dohromady potřebnou většinu 29 křesel a odsoudit vítězné sociální demokraty na čtyři roky do opozice.