Umístění: Jižní Morava Politika Předvolební anketa s bývalými lídry do PSP ČR

Předvolební anketa s bývalými lídry do PSP ČR

Krajským lídrům stran z minulých voleb do Poslanecké sněmovny, kteří nyní končí svůj poslanecký mandát, jsme položili společnou otázku: Co se vám jako zákonodárci zvolenému v Jihomoravském kraji povedlo pro region vykonat a čeho si v této bilanci nejvíce ceníte?

Ambrozek

 


Libor Ambrozek (KDU-ČSL): Předložil jsem pozměnovací návrh novely zákona o emisních povolenkách, který umožnil vznik programu Zelená úsporám. Po změnách v pravidlech, které musejí postupně přicházet, se tím otevírá prostor i pro mnoho jihomoravských domácností. Byl jsem zpravodajem novely zákona o ochraně ovzduší, kde jsem se podílel na zvýšení procenta přimíchávaných biopaliv, což bylo přání jihomoravských zemědělců. Jako zpravodaj novely zákona o ochraně přírody jsem prosadil změnu navrženou Jihomoravským krajem, která umožní jednoduchou základní ochranu evropsky významných lokalit bez zbytečné byrokracie a omezování vlastníků. Jako člen řídícího výboru Operačního programu životní prostředí a rady Státního fondu životního prostředí jsem se aktivně podílel na schválení mnoha desítek projektů z našeho kraje - především na čistírny odpadních vod, kanalizace, ale i na sběrné dvory, obnovu rybníků a místní zeleně a podporu ekologické výchovy v objemu několika miliard korun.

SobotkaBohuslav Sobotka (ČSSD):
Nechci hovořit o tom, co jsme prosazovali, k čemu se připojovali a s čím souhlasili, aniž to přineslo konkrétní výstup. Proto se omezím jen na stručný výčet. I když jsem, spolu s dalšími členy klubu ČSSD, působil na věci veřejné z parlamentních lavic opozice, přece jen se nám podařilo prosadit přinejmenším tři konkrétní věci, které přinesou prospěch obyvatelům jižní Moravy. Především jsme zachránili brněnskou Úrazovou nemocnici, kterou ministr zdravotnictví Tomáš Julínek odsoudil k zániku. Zákon, převádějící nemocnici ze státu na město byl schválen.

Za druhé se nám podařilo, a považuji to za významné, zabránit přeměně brněnských fakultních nemocnic na akciové společnosti. Třetí položkou, kterou bych rád zahrnul do této bilance, je prosazení zákona o významné tržní síle, který bude bránit diskriminaci zemědělců velkými obchodními řetězci. Právě pro jižní Moravu s významným zastoupením zemědělské prvovýroby je tento zákon bezpochyby významný.

LiskaOndřej Liška (SZ): Jako poslanec i ministr školství mládeže a tělovýchovy jsem se zabýval tématy, která se přímo i nepřímo týkala jižní Moravy. Pokud jde o trasování silnice R52 na Vídeň přes Pálavu, podařilo se zeleným ve vládě prosadit, aby stát připravoval jako rovnocennou alternativu napojení na rakouskou dálniční síť trasu s obchvatem Břeclavi, která je šetrnější k lidem a přírodě a mnohem levnější. Podařilo se mi také částečně zlepšit situaci učitelů v regionu i jinde v republice tím, že jsem vyjednal navýšení prostředků na mzdy o 4,5 miliardy korun.

Podařilo se pomoci zřídit mezinárodní školu v Brně a také školu waldorfskou. Díky novele školského zákona, kterou jsem prosadil v parlamentu, nemusí zaniknout některé školy v malých obcích jen kvůli snižujícímu se počtu žáků. Podařilo se také dohodnout dobré podmínky pro dostavbu kampusu Masarykovy univerzity.

grebenicek3Miroslav Grebeníček (KSČM): Zasazoval jsem se o podporu průmyslových zón v takzvaném příhraničí, rekonstrukci škol na Břeclavsku, sportovních zařízení, ale také kulturních památek. Pracoval jsem na tom, a leccos z toho si lze nalézt i ve veřejně dostupných stenozáznamech ze Sněmovny, aby vlády a vytvářená legislativa více respektovaly potřeby školství a zdravotnictví. Přispěl jsem k uhájení bezplatného posledního ročníku mateřských škol. Šel jsem spolu se sociálními demokraty do akcí proti neústavním pokutám za čerpání lékařské péče.

 

 

 

 

 

MenclVáclav Mencl (ODS): Vstupoval jsem i do pro náš region významné kauzy Úrazové nemocnice v Brně, kterou usiloval likvidovat někdejší ministr Julínek. Spolupracoval jsem na získání 18 miliard korun na protipovodňové stavby a přijetí potřebné legislativy pro jejich realizaci. Jejich výstavba již masivně probíhá a zajistí základní ochranu proti povodním v celé České republice i na Jižní Moravě.

Jako předseda Rady Státního fondu životního prostředí jsem podpořil stovky projektů z evropských fondů. Podílel jsem se na dohodě o výstavbě dálnice na Vídeň, přestavbě železničního uzlu Brno, výstavbě brněnských vědeckých center a mnohém dalším. A jako architekt se chci přihlásit ke spolupráci na současném a budoucím otevření dvou významných brněnských památek – Vládní vily v Pisarkách a Kotěrovy vily v Žabovřeskách.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci