Poslední prognózy ministerstva financí předčily i nejčernější odhady. Veřejné rozpočty letos kvůli hospodářské krizi přijdou o deset, možná až o patnáct procent výnosů z vybraných daní a jejich správci budou muset pořádně škrtat. Na nedávných stavebních veletrzích slyšeli představitelé měst a obcí z úst úředníků ministerstva že mají být opatrní při plánování investic, nezadlužovat se, projekty odložit na vhodnější dobu.
Výrazná omezení čekají také regiony. Jestliže ještě v březnu jsme dostali varování, že kraj přijde o zhruba 550 milionů, o pár týdnů později už to bylo 736 milionů korun z rozpočtu, jehož příjmy byly původně plánovány ve výši 5,4 miliardy korun. Vyloučen samozřejmě není ani další růst příjmového deficitu. Jak se zachovat v této situaci, nad tím si již několik týdnů lámeme hlavu ve vedení kraje a spolu s členy poradního skupiny Mozek hledáme nejvhodnější cesty.
Úspory všude tam, kde je to možné, efektivnější postup při nákupu materiálu a energií pro všechna krajská zařízení, přísně racionální využívání majetku kraje, slučování škol, to všechno může přispět k snížení provozních nákladů. Odložení rozvojových projektů, zvláště těch, u nichž lze počítat s finančním podílem evropských fondů do roku 2013, by však mohlo znamenat jejich faktické zrušení. To by negativně ovlivnilo další perspektivy rozvoje kraje a fakticky mohlo založit jeho dlouhodobější stagnaci.
Proto jsme se rozhodli nečekat pasivně na takový vývoj. Okamžitě jsem inicioval jednání lídrů všech politických stran v krajském zastupitelstvu a podařilo se mi vyjednat dohodu o společném postupu v boji s hospodářskou krizí na jižní Moravě. Ukázala se společná vůle k aktivní rozvojové politice navzdory krizi.
Krajské zastupitelstvo pak 23. dubna schválilo záměr na přijetí úvěru od Evropské investiční banky ve výši 1,5 až dvě miliardy korun a uložilo mi zahájit jednání s touto bankovní institucí o možnostech a podmínkách poskytnutí tohoto úvěru na projekty, které bude spolufinancovat Evropská unie, ale i na další významné rozvojové záměry. Pokud se podaří úvěr sjednat a schválit, měly by vypůjčené peníze směřovat do infrastruktury cestovního ruchu, lázeňství, sociální péče, dopravy, vědy, výzkumu a inovací, zdravotnictví a životního prostředí.
Velmi si cením toho, že pro toto řešení hlasovali všichni přítomní zastupitelé, bez rozdílu politické příslušnosti. Na jižní Moravě nebojuje koalice s opozicí, ale společně hledáme řešení dopadů ekonomické krize. Nyní budeme velmi pečlivě posuzovat oblasti, do kterých budou peníze z případného úvěru investovány. Jde o tom, aby to byly investice rozumně vynaložené, aby měly významný efekt pro zaměstnanost a prosperitu regionu, pro posílení jeho prestižního postavení mezi kraji jako regionu s velkým vědeckotechnickým a inovativním potenciálem.
Jihomoravský kraj samozřejmě připravuje i další protikrizová opatření – obcím jsme na jejich rozvoj poskytli historicky nejvyšších 75 mil. Kč v Programu rozvoje venkova, schválili jsme mimořádný dar Vinařskému fondu ČR ve výši 8 mil. Kč (v minulosti to byly 3 miliony ročně), které pomohou našim vinařům. Agrární komoře jsme přispěli na krizové poradenství pro zemědělce v našem regionu částkou 1,6 mil. Kč. Čekají nás v příštích týdnech také významné návštěvy – od 31. 5. do 2. 6. bude Brno a Jižní Morava hlavním městem evropského zemědělství, ministři a jejich delegace z celé EU se podívají do Moravského krasu, Lednicko-valtického areálu, v dalším týdnu budeme po tři dny hostit návštěvu hlavy státu, prezidenta Václava Klause.
Věřím, že všechny tyto výzvy příštích týdnů společně zvládneme.
Michal Hašek
Váš hejtman JMK