Počet účastníků pochodu odhadujeme na dva tisíce lidí, z toho radikálů bylo kolem 500. "Na akci dohlížely tři stovky policistů a situaci monitoroval také vrtulník. Vše se obešlo bez incidentů, v jednom případě jsme odebrali účastníkovi pochodu obušek," řekla Vedrová.
Účastníci se řadili před nádražím a poté se kolem 13.00 vydali na náměstí TGM. Lidé s sebou měli transparenty s nápisy: "Jaké je to hezké, žádný cikán v městě", "Národ terorizovaný etnickou menšinou jenom v Česku", "Peťo, jsme s tebou", "Co se ještě musí stát". Skandovali hesla: "My je tady nechceme!" nebo "Cikáni do práce!" či "Bezpečnost pro děti".
Hlavní související článek: Tři útočníci v Břeclavi napadli a těžce zranili patnáctiletého chlapce
"Je potřeba ukázat, že nepřizpůsobiví gauneři nemohou dělat, co chtějí pod ochranou mocných. Proto jsme tady. Je potřeba vrátit lidem pocit bezpečí, a to i za pomoci armády," prohlásil Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Jeho na pochod pozvali radikálové, kteří se přidali k pořadatelům, přátelům zbitého chlapce. Právě oni chtěli mít původně vlastní protest, vybrali si pro něj ale místa, která si zamluvili také radikálové. Nakonec se oba tábory rozhodly, že udělají jednu akci.
Starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý (ČSSD) vyzval obyvatele města, aby se od extremistů v pochodu oddělili, radnice se obávala, že radikálové jen posílí protiromské nálady. "Je to strašpytel, který se bojí o svou židli," řekl na jeho adresu Vandas.
Poté, co průvod dorazil na náměstí, starosta Ryšavý vyšel z úřadu a začal účastníky pochodu uklidňovat. Slíbil, že policie se posílí o pochůzkáře, kteří začnou ve městě fungovat od května. Opět vyzval obyvatele, aby se distancovali od radikálů. Za svá slova si vysloužil od davu pískot a nesouhlasné výkřiky, přesto se snažil s lidmi promluvit a odpovědět na jejich dotazy. "Situace byla v minulosti špatná, ale vše se zlepší," vyzýval občany k důvěře.
Slovo si vzal i bývalý starosta Břeclavi Dymo Piškula, který se zastal Ryšavého a prohlásil, že "on za nic nemůže". "Musíme přinutit stát ke změnám, aby každý Rom musel pracovat. Město má omezené možnosti. Starosta se snaží dělat, co může," řekl Piškula.
Účastníci pochodu se nedostali do oblasti, kterou obývají Romové, protože iniciativa Nenávist není řešení si u radnice zamluvila pořádání svých akcí v daných lokalitách od neděle po celé následující dva měsíce. Po tu dobu se nesmí konat žádná jiná shromáždění. Iniciativa s největší pravděpodobností žádný protest neuspořádá, je to pouze možnost, jak zabránit střetu.
Matka napadeného Oksana Zhyvachivska přihlížela shromáždění z městského úřadu. "Jsem mile překvapená, že tolik lidí podpořilo akci věnovanou mému synovi," řekla Zhyvachivska s tím, že Petrův zdravotní stav se zlepšil. "Chodí a jí normální stravu. Příští týden už by měl být převedený na chirurgii," dodala.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) po akci ocenil přístup obyvatel Břeclavi. "Navzdory rozhořčení, které ve městě panuje, nepodlehli propagandě extremistů, nenechali se s nimi spojovat a pochod byl bez násilí," uvedl Hašek. Zároveň vyzval vládu, aby přestala šetřit na bezpečnostních složkách. "Za poslední dva roky přišla Břeclav o 20 policistů. V celém Jihomoravském kraji kvůli škrtům ubylo 500 policistů. Klesání tohoto počtu se vždy projeví nárůstem trestných činů. Vláda tak škrty ohrožuje bezpečnost občanů, kteří ztrácejí důvěru ve spravedlnost a demokratický stát," zdůraznil Hašek.
Obdobně se vyjádřil i Ryšavý. "Bezpečnostní situace nejen v Břeclavi, ale v celé republice má kořeny v úsporách. Šetří se na všech třech složkách integrovaného záchranného systému, které se starají o zdraví a život občanů," řekl Ryšavý, podle něhož bylo při shromáždění cítit z lidu pocit ohrožení a strachu.
Chlapce napadli útočníci minulou neděli u břeclavského Shopping centra a brutálně ho zbili. Lékaři mu museli odebrat ledvinu a navíc měl poraněná játra a ledvinu. Matka chlapce uvedla, že šlo o Romy.
Po pachatelích pátrají kriminalisté. Útočníkům hrozí za ublížení na zdraví až deset let vězení. Břeclavští Romové tvrdí, že s útokem nemá nikdo z jejich komunity nic společného. Tvrdí, že chlapce zbili Romové ze Slovenska.