"Naplnily se, bohužel, naše předpovědi. Krajský úřad vybral v případě serveru, diskového úložiště dat a vizualizace firmu Autocont se zařízením od výrobce HP a v případě spisové služby GYNIS od firmy Gordic," řekl Vitula.
TOP 09 přitom nenapadá samotnou myšlenku eGovernmentu ani technologickou či odbornou způsobilost vítězných firem, ale způsob vypsání a parametry tendru za 150 milionů korun. "Je nám líto, že kraj opět rezignoval na vypsání transparentního a opravdu otevřeného řízení," prohlásil Vitula s tím, že tendr tak jak byl vypsán, nemohl vyhrát nikdo jiný než zmíněné společnosti.
Jihomoravská TOP 09, která není v krajském zastupitelstvu, nyní zvažuje, jak bude dál v případě tendru na eGovernment dál postupovat. "Za měsíc jsou volby a ty rozhodnou o novém obsazení kraje. Pak se budeme významně zajímat o pozadí celého výběrového řízení," řekl Vitula.
Pojmem eGovernment se označuje možnost elektronické komunikace s institucemi státní a veřejné správy a postupný přechod úřadů na elektronickou verzi vedení agendy. Systém má především usnadnit styk veřejnosti s úřady, zejména z hlediska úspory času, ať už se to týká občanů nebo podnikatelů. eGovernment by měl také zajistit větší efektivitu fungování úřadů a tím teoreticky ušetřit peníze potřebné na výplatu později zbytečných úředníků. Systém vznikl v roce 1999 ve Velké Británie, ta je také v jeho zavádění ve světovém měřítku nejdále.