Brno, 12. ledna 2010 (MEDIAFAX) - V Brně pokračuje druhý den soudního procesu, ve kterém se snaží česká vláda domoci u Nejvyššího správního soudu rozpuštění Dělnické strany. Vládní advokát Tomáš Sokol se bude v úterý snažit prokázat přímé propojení Dělnické strany s neonacistickým Národním odporem a dalšími extremistickými hnutími.
V průběhu druhého dne procesu Sokol plánuje kromě jiného předvolat před soudní senát odborníky na extremismus a policisty.
V pondělí, v den zahájení soudu, nechal předseda senátu Vojtěch Šimíček číst z obsáhlého vládního návrhu na rozpuštění Dělnické strany, probíraly se podrobně také stanovy partaje.
Sokol se při svých dosavadních vystoupeních snažil přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.
Vládní podání má desítky stran a zhruba devadesát příloh. Podle spisu, který cituje policejní a bezpečnostní složky, má Dělnická strana blízko k neonacistickému hnutí. Tím také strana porušuje podle vlády zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.
Kabinet Jan Fischera se prostřednictvím Sokolova týmu snažil rovněž shromáždit důkazy o faktické spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a dalšími ultranacionalistickými uskupeními. Vláda rovněž stranu obviňuje ze soustavného vyvolávání napětí ve společnosti, cílenou snahu o potírání menšin a ohrožování demokracie.
Dělnickou stranu hájí před soudem její předseda Tomáš Vandas. V pondělí před senátem Nejvyššího správního soudu řekl, že jde o politický proces. "Ať už bude verdikt tohoto soudu jakýkoliv, upozorňuji, že se na politické činnosti budeme podílet i nadále," zdůraznil Vandas v úvodní řeči. Dělnická strana má totiž pro případ jejího soudního rozpuštění v záloze připravenu variantu případné nástupnické partaje - je jím Dělnická strana sociální spravedlnosti, kterou zaregistrovala a vede Vandasova matka Hana Pavlíčková.
Ve středu by měl soud probírat veřejné akce Dělnické strany, k výslechu jsou předvoláni svědkové a jejich aktéři. Výslechy svědků budou pokračovat i ve čtvrtek, kdy může padnout rozsudek, nebo Nejvyšší správní soud vydá výrok o odročení procesu.
Soudní jednání je veřejné, pro publikum je v soudní síni vyhrazeno třicet míst. Soudce Vojtěch Šimíček důrazně zakázal jakékoliv pokusy o narušení důstojnosti procesu. Přikázal přítomným vypnout mobilní telefony a varoval je rovněž před pokusy rozvinout v soudní síni jakékoliv transparenty.