Umístění: Jižní Morava Politika V Brně se sešli experti na rasismus

V Brně se sešli experti na rasismus

Brno, 25. března 2010 (MEDIAFAX) - Neustálé porovnávání majoritní společnosti a nepřizpůsobivých lidí slouží jako omluvenka rasistických a xenofobních nálad v české společnosti. Na konferenci o extremismu, diskriminaci a romské tematice v médiích to ve čtvrtek v Brně řekl Markus Pape, německý nezávislý novinář zabývající se rasismem.

Afro

 

Nepřizpůsobivý je přitom podle Papeho v Česku často synonymem Roma. „Česká média líčí události týkající se Romů stereotypně. V případech rasistického násilí na Romech nevykonávají v Česku zpravidla investigaci novináři, ale romští aktivisté nebo členové antifašistické akce,“ všiml si publicista, dlouhou dobu žijící v Praze.

Průlomem v informování českých médií je však podle Papeho případ popálené Natálky z Vítkova na Ostravsku. "Tam poprvé v některých reportážích zobrazila velká celostátní média Roma jako hrdinu, jako člověka z masa a kostí," řekl Pape.

Podle Jana Křečka z katedry mediálních studií Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze hlavní česká středoproudá média ignorují menšiny. "Média cílí na většinu, je prezentován zpravidla její svět. Menšiny se ve zprávách objevují zpravidla jen ve chvíli, kdy se stane menšina problémem pro většinu," řekl.

Křeček podrobil české noviny, rádia a televize také kritice kvůli jejich tendenčnosti a jednostrannosti. "Například téma ghetta nenastaví jako problém lidí, kteří utíkají od své bídy nebo neradostného údělu, ale jako problém pro většinu, která má potíže s tím, že jí do města přicházejí ve velkém chudí lidé," řekl Křeček.

Média naopak podle Křečka věnují spoustu pozornosti marginálním populistickým aktivitám, které se pak "naučí poutat pozornost a médii manipulují". Jako příklad uvedl rozsáhlou medializaci aktivit Tomáše Vandase a jeho Dělnické strany.

Takzvaná tradiční, velká média jsou podle Křečka do jisté míry ve způsobu informování o menšinách nenapravitelná. "S nástupem nových médií ale můžeme sledovat, že donedávna obrovská moc tradičních médií jako autority pomalu klesá," tvrdí Křeček.

Brněnský fotograf Jiří Salik Sláma zdůraznil, že k zakořeněným protiromským náladám v české společnosti nahrávají i častá populistická prohlášení politiků. "Latentní rasismus politických elit je však v novinách a televizi převážně opomíjen, rasistický výrok musí být opravdu velmi silný, aby si jich tisk a televize všimly," řekl. Jako příklad uvedl známé protiromské výpady ostravské senátorky Liany Janáčkové a bývalého předsedy KDU-ČSL a vsetínského senátora Jiřího Čunka.

(Jiří Nováček)

Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci