Brno, 17. února 2010 (MEDIAFAX) - Dělnická strana hodlá i přes středeční rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o jejím rozpouštění kandidovat v květnových volbách do Poslanecké sněmovny. Ve středu to sdělil v Brně po jednání soudu předseda strany Tomáš Vandas.
"Zvážíme, jaká cesta je nejvýhodnější. Rozhodnutí soudu vnímám jako politické. Kandidovat budeme, buď jako Dělnická strana, nebo i jinak," sdělil Vandas do tlampače.
Středeční verdikt soudu nepovažuje podle svých slov za prohru. Zároveň Vandas oznámil, že bližší podrobnosti sdělí na sobotní tiskové konferenci.
Po tomto oznámení novinářům vyzvala policie Vandase, aby své shromáždění ukončil s tím, že je nezákonné. Proti demonstraci zakročilo asi dvacet těžkooděnců, kteří se postavili proti asi 60 příznivcům DS. Ti se chytili za ruce a odmítali opustit prostor před budovou soudu. Vyvolávali hesla "Svobodu" a "Praktiky StB". Na pomoc těžkooděncům přišli také členové antikonfliktního týmu. Shromáždění Dělnické strany nebylo podle policistů nahlášené.
Po pár minutách se extremisté rozhodli odejít na policejní služebnu k plánovanému výslechu kvůli prvomájovému shromáždění v roce 2009 v Brně. V Rašínově ulici policisté cestu extremistů zastavili, po několika minutách, když přestali skandovat hesla a uklidnili se, je policisté pustili dál.
Krátce po třinácté hodině dorazili extrémisté před policejní služebnu. "Přesun hodnotím jako skandální zásah policie," uvedl Vandas před tím, než vešel do policejní budovy. Jeho příznivci ho doprovodili ke služebně, Vandas šel k výslechu. Policisté uzavřeli dopravu v okolních ulicích a extremisté odcházejí v doprovodu antikonfliktního týmu do centra města.
"Jednu osobu z řad extremistů jsme zajistili," uvedl poté novinářům policejní důstojník Martin Kotlan. Dodal, že policisté budou monitorovat pohyb skupin extremistů, které se rozešly po městě. Několik lidí policisté poté kontrolovali v Masarykově ulici, kde jejich pohyb na chvíli omezili i těžkooděnci. Podle slov člena antikonfliktního týmu zjistili policisté i několik přestupků.
Senát Nejvyššího správního soudu vyhověl ve středu vládnímu návrhu a rozpustil Dělnickou stranu. V průběhu čtyřdenního procesu, který začal 11. ledna, se snažil vládní advokát Tomáš Sokol přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.