"Scházíme se v mimořádné době nabyté výzvami, ale také riziky. Nežijeme v době salónní politiky. Žijeme v době zásadního boje o budoucnost, boje o sociální stát. Vládní koalice je zmítána korupčními skandály, které vytahuje jeden ministr na druhého a lidé jsou každý den konfrontováni ze strany koalice s porušováním předvolebních slibů," začal svůj projev Sobotka.
Ten také zrekapituloval dění kolem sociální demokracie od posledního sjezdu před dvěma roky. Obhajoval například vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě: "Vedla nás k tomu snaha zabránit privatizaci nemocnic a pojišťoven, snaha zabránit změnám v pracovní legislativě."
Sobotka zároveň upozornil, že ČSSD vyhrála v posledních letech všechny důležité volby, ale přesto nevládne. "To je důvod ke kritickému zamyšlení. Sebevědomí a kritická sebereflexe jdou dobře dohromady. Navzájem se podporují," prohlásil.
Ocenil zároveň přínos expředsedy strany Jiřího Paroubka pro celou sociální demokracii. Straně prý pomohl znovu vydobýt dominantní pozici v české politice.
ČSSD by podle svého úřadujícího předsedy ale měla do budoucna lépe zvažovat svá strategická rozhodnutí (například hlasování o nedůvěře vládě), dělat pozitivnější kampaně a neřídit se pouze výsledky průzkumů veřejného mínění.
"Neměli bychom také vést války s médii a zbytečně si vytvářet mezi novináři zaryté nepřátele. Války s novináři se nedají vyhrát," doplnil.
Velký prostor ve svém projevu věnoval kritice současné vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Ta podle něj chystá sociálně necitlivé a nespravedlivé reformy, na které doplatí střední třída. "Takzvaný boj se zadlužováním, který ve skutečnosti neexistuje, je jen záminka k tomu, aby se privatizovaly veřejné služby a zvyšovaly daně pro střední vrstvy," prohlásil Sobotka.
ČSSD by se proto prý měla stát pojistkou odpovědné politiky v Česku a kroky Nečasova kabinetu korigovat.
"Pro sociální demokracii je nepřijatelné financování důchodové reformy sjednocením DPH na 17,5 procenta. My, jako sociální demokraté, musíme udělat vše, abychom tomuto sjednocení zabránili," prohlásil Sobotka.
Připomněl, že Ústavní soud dal za pravdu ČSSD ve sporu o nutnosti legislativní nouze, kterou koaliční vláda vyhlásila, aby mohla schválit několik úsporných zákonů. "Tato vláda se chová arogantně nejen vůči občanům, ale i vůči opozici," uvedl.
Sobotka ve svém projevu zdůraznil rovněž i závažnost doplňovacích voleb do Senátu, které probíhají na Kladensku a Praze-západ a ve kterých za ČSSD kandiduje Jiří Dienstbier mladší.
"Sociální demokracie se nachází v přelomové situaci, která je srovnatelná pouze s rokem 1993. Máme šanci ovlivnit vývoj v naší zemi na mnoho let dopředu. Doufám, že pomůže svým výsledkem i tento sjezd sociální demokracie," uzavřel.