Ústavní soud se podle Sobotky postavil na stranu občanů a ohledně stavebního spoření potvrdil jejich legitimní očekávání. "Soud jasně řekl, že vláda nemá právo zpětně měnit pravidla, která předtím sama stanovila," prohlásil na adresu sporné otázky zpětného zdanění státní podpory stavebního spoření.
Mimořádná padesátiprocentní daň na stavební spoření nebyla podle něj ničím jiným, než snahou kabinetu obejít nepovolený protiústavní princip pravé retroaktivity. "Vláda by se měla lidem za své chování jednoznačně omluvit," prohlásil šéf ČSSD, který si do Brna přijel vyslechnout verdikt Ústavního soudu osobně.
Současný systém stavebního spoření je podle sociální demokracie funkční. "Je nastavený optimálně a podporuje odpovědné chování lidí, kteří si díky vícezdrojovému financování mohou pořizovat bydlení," řekl.
Při novém projednávání v parlamentu nebude ČSSD podle Sobotky v žádném případě hlasovat pro snižování státních příspěvků do stavebního spoření. "Celému systému by pak hrozilo rozkolísání a lidem by pak nebylo možné poskytovat půjčky k pořízení vlastního bydlení v současném rozsahu," domnívá se Sobotka.
Šéf ČSSD zároveň doporučil vládě, aby v souvislosti se státním dluhem kombinovala opatření jak na příjmové tak ve výdajové části státního rozpočtu. Podle Sobotky není možné, aby vláda stabilizovala veřejné rozpočty bez toho, aniž by v Česku obnovila daňovou progresi a aniž by zdanila firmy na úrovni, jaká je ve vyspělé Evropě obvyklá. V této souvislosti připomněl například Dánsko, kde podle něj činí odvody do státní kasy až 51 procent. "Vláda samozřejmě musí také omezit provozní výdaje," dodal Sobotka.