Umístění: Jižní Morava Školství Brněnská studentka uspěla se svým výzkumem v soutěži České hlavičky 2013

Brněnská studentka uspěla se svým výzkumem v soutěži České hlavičky 2013

Brno, 15. října 2013 – Za přítomnosti hejtmana Michala Haška byly včera v prostorách krajského úřadu v Brně oficiálně oznámeny výsledky soutěže České hlavičky 2013. Odborná porota složená z významných vědců z univerzit a Akademie věd ČR vybrala v pěti kategoriích celkem 7 nejlepších laureátů. Mezi laureáty je také studentka řečkovického gymnázia Michaela Krákorová, která se zaměřila na příčiny vzniku nádorových onemocnění.

vyzkum

 

„Naším cílem je, aby se jižní Morava stala regionem přitažlivým pro sektor vědy, výzkumu a inovací a pro firmy produkující vysokou přidanou hodnotu. Právě podpora nadaných studentů na středních školách a studentů a mladých vědců na vysokých školách proto tvoří velkou část aktivit kraje v této oblasti," uvedl při blahopřání laureátům hejtman Hašek.

Krákorová uspěla v kategorii Sanitas „Život a zdraví člověka". Každý třetí člověk jimi onemocní a každý čtvrtý na jejich následky zemře. Na nádory se pohlíží jako na onemocnění genetické, za jejich univerzální součást se považuje mimo jiné inaktivace nádorových supresorů. Nejstudovanějším nádorovým supresorem je protein p53 jehož mutace se objevuje až v 50 % onemocnění. Tyto nádory jsou pak rezistentní na chemo nebo radio léčbu.
Studentka měla ve své práci snahu najít léčbu cílenou přímo na obnovu funkce p53. Vypracovala analýzu funkčních vlastností pěti konkrétních mutací p53 a dále studovala jejich reaktivaci pomocí amifostinu. Potvrdila, že studované mutace jsou vhodnými kandidáty pro léčbu založenou na obnově p53. Jejich strukturní změny se jeví vratné, což potvrdilo studium reaktivace amifostinem. I dle těchto výsledků se jedná o látku vhodnou k dalšímu studiu. Obnova funkce p53 je budoucností onkologické léčby.

České hlavičky jsou projektem zaměřeným na podporu talentované mládeže - je zaměřen na středoškolskou mládež a žáky vyšších ročníků základní školy. V rámci soutěže se udělují ceny v pěti kategoriích, o jejichž vítězích rozhoduje odborná porota složená z představitelů zájmových sdružení, zástupců vysokých škol, univerzit a vědeckých ústavů.

Zdroj: JMK


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci