Umístění: Jižní Morava Školství Mezinárodním školám pro děti cizinců a diplomatů hrozí existenční problémy

Mezinárodním školám pro děti cizinců a diplomatů hrozí existenční problémy

Brno, 31. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Základním školám, jež v České republice vzdělávají děti cizinců, hrozí od nového roku existenční problémy. Oznámil to předseda správní rady International School of Brno Pavel Iványi.

Skola3

 

V ČR existuje několik základních škol, které vyučují v cizím jazyce podle mezinárodních vzdělávacích standardů. Takové školy pak navštěvují zejména děti zahraničních pracovníků, podnikatelů, diplomatů ale také české děti, kterým jejich rodiče chtějí dát mezinárodně uznávané vzdělání. Jednou z nich je i international School of Brno, která poskytuje základní vzdělání desítkám zahraničních i českých dětí.

Podle Iványiho hrozí brněnské škole, stejně jako dalším podobným v republice, s novelizací školského zákona od nového roku existenční problémy. "Nový zákon umožňuje ministerstvu školství povolit plnění školní docházky v mezinárodní škole na nejvýše pětileté období. Nikdo pak nemá jistotu, že dítě započaté vzdělání dokončí," řekl ředitel školy Jan Švihálek.

Mezinárodní školy však čekají i další administrativní překážky. Podle Švihálka musejí ministerstvu školství dokládat i to, že je jejich zařízení v jiném státě součástí vzdělávací soustavy. To pak činí problém školám vyučujícím podle mezinárodních standardů. "Mezinárodní škola nemůže také v cizím jazyce bez zvláštního povolení ministerstva vyučovat," dodal Švihálek.

Novela školského zákona podle zřizovatelů mezinárodních škol údajně ukazuje, že české školství není na jakékoliv vzdělávací zařízení, které by se mělo nějakým způsobem odlišovat, dostatečně připraveno. Zákon totiž stanoví množství dalších překážek - ministerstvo nemusí výuku v mezinárodní škole povolit také například kvůli tomu, že by její činnost nebyla nezbytná k zajištění plnění školní docházky. "O potřebnosti mezinárodních škol snad v dnešní době není třeba pochybovat, školy s anglickým vyučovacím jazykem jsou běžnou a respektovanou součástí vzdělávacích systémů v celé Evropě," řekl Iványi. V Nizozemí například ministerstvo školství mezinárodní školy dokonce finančně podporuje.

Podle ředitelů mezinárodních škol čeští zákonodárci při konstrukci školského zákona například nerespektovali závěry zprávy Národní ekonomické rady vlády, která upozornila na nutnou modernizaci učení cizích jazyků v českých základních školách. "V zemi mohou být navíc ohroženy zahraniční investice kvůli nedostatečným školám pro cizojazyčné děti. Jejich rodiče pak nebudou mít důvod a ani motivaci v Česku pracovat," dovodil Iványi. Možným důsledkem současného právního postavení cizojazyčných škol může podle něj být i promarněná šance českých dětí na jiné než standardní vzdělání, jehož úroveň již tak rodiče i veřejnost často kritizují.

Jiří Nováček, foto: ilustrační

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci