Umístění: Jižní Morava Školství Šéf jihomoravských školských odborů: Zvýšení platů bude v rámci stokorun

Šéf jihomoravských školských odborů: Zvýšení platů bude v rámci stokorun

Brno, 6. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Předpokládané zvýšení učitelských platů se bude pohybovat v rámci stokorun. V pátek to řekl šéf jihomoravských školských odborů Leopold Králík s tím, že problém nastane, jakmile ředitelé dostanou v březnu rozpočty a peníze jim budou chybět.

Skola3

 

"Nejlépe na tom budou učitelé v mateřských školách, kteří spadli do tabulek pro kvalifikované a platově si polepší. Vyučujícím na základních a středních školách se oproti loňsku zvýší plat pouze v rámci asi pěti nebo šesti set korun, což nehraje žádnou výraznou roli," uvedl Králík.

Dodal, že problém nastane ve chvíli, kdy ředitelé dostanou v březnu rozpočet. "Někteří ředitelé ze strachu, že jim peníze nebudou stačit, už nyní upravují podle novely vládního nařízení platy kantorům. Nikdo ale zatím neví, jaký bude mít rozpočet, a proto jiní budou čekat do března, až jej dostanou. Podle toho pak spousta škol zjistí, že jim peníze chybí. Řešení pak budou hledat právě ve zmíněné novele. Snížením platu učitelů se budou snažit peníze ušetřit," vysvětlil Králík.

Ten připomněl prosincovou hodinovou výstražnou stávku učitelů, která byla protestem učitelů právě proti plánovaným změnám v jejich odměňování. Vláda však změny schválila, a proto je nyní pouze na ředitelích, kolik pedagogům dá peněz bez ohledu na dlouholetost jejich praxe. "Vláda to schválila, a proto mohou ředitelé zařadit jakkoliv zkušeného kantora do kterékoliv z pěti platových tříd ve 12. skupině, v níž je rozmezí necelých pět tisíc korun," sdělil Králík s tím, že i učitel se třicetiletou praxí může mít stejný plat jako úplný nováček.

Podle Králíka budou ředitelé nad snížením platů uvažovat, neboť jim nezbude nic jiného. "Loni ministr zvýšil tarify začínajícím kantorům o pět tisíc, na což každá škola dostala peníze mimo rozpočet. Letos však bez ohledu na množství začínajících kantorů bude mít škola k dispozici pouze peníze z rozpočtu, takže rozdíl pak bude muset najít u jiných vyučujících," dodal Králík.

Ten vidí změnu v odměňování kantorů jako špatné rozhodnutí. "Osobní ohodnocení a podobné věci už jsme dávno oželeli, ale teď nám sebrali i tu jedinou jistotu, kterou tarif byl. Nemáme už vůbec nic. Je to stejný nesmysl jako financování podle počtu žáků ve třídách," uzavřel šéf odborů.

Lenka Horáková

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci