"Rok 2012 byl již delší dobu v českém prostředí považován za rok velkých změn trendů. Právě příští rok mělo dojít k odpoutání se od minulosti a řečeno s jistou nadsázkou měla začít cesta do světlé budoucnosti," uvádějí odbory ve svém stanovisku ke státnímu rozpočtu. To se ale podle nich nestane.
Státy Evropské unie zachvacuje recese, a tak je podle odborových expertů státní odhad nárůstu HDP v běžných cenách o 5,2 procenta v roce 2012 nereálný. Odbory počítají s poloviční hodnotou a i tu považují za optimistickou. "Budeme-li vycházet z těchto čísel, pak je možné konstatovat, že současné úvahy o růstu HDP jsou nadhodnoceny zhruba o 70 až 90 miliard korun, což v přepočtu na příjmy státního rozpočtu reprezentuje nižší příjmy zhruba v rozsahu 25 až 30 miliard korun," dodává jejich materiál.
Na snižování příjmů oproti plánům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) upozorňují i zaměstnavatelé. "Příjmová stránka věci je skutečně nereálná," podotknul Pavel Juřička, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy (SP).
Ministr se ale již dříve bránil, že oproti dubnovým odhadům snížil výhled daňových příjmů o 3,6 miliardy korun a že dojde k možnému přehodnocení a následné flexibilní reakci.
Další problém vidí zaměstnavatelské svazy také ve snížení výdajů na výstavbu dopravní infrastruktury. "Do Státního fondu dopravní infrastruktury by mělo jít v příštím roce více peněz," uvedl Mediafaxu mluvčí Hospodářské komory Petr Kopáček, přesné číslo ale zveřejnit nechtěl.
Snižováním investic na údržbu a stavbu dálnic podle zaměstnavatelů ještě sníží konkurenceschopnost české ekonomiky, a tak vláda půjde proti svým vlastním slibovaným plánům. "Zdroje pro navýšení lze hledat ve snížení výdajů na obsluhu státního dluhu v důsledku vyššího ratingu ČR, snížením podpory hypotečního úvěrování a racionalizací státní správy," dodává námitka SP.
Odbory odmítají pokles celkové výše zdanění spojený s růstem daně z přidané hodnoty, stát podle nich získá v příštím roce na daních o 24 miliard korun méně než letos. Vládní koalice podle odborů zvyšuje daně jenom v případě, že hledá finance na vyrovnání díry v průběžném pilíři penzijního pojištění po plánovaném odvodu tří procentních bodů do druhého fondového pilíře. "A samozřejmě nehledá zdroje jinak než ve zvýšení prostřednictvím sociálně nejméně spravedlivé daně - daně z přidané hodnoty," dodávají odboráři.
Vláda by podle obou zájmových skupin měla provést audit svých výdajů. "Návrh postrádá již dříve avizovaný audit výdajových položek, který by umožnil odůvodněnost struktury snížení výdajů spojených s chodem a obsluhou státu a umožnil podporu ekonomického růstu," píší zaměstnavatelé.
Odbory jdou ve své kritice ještě dále. "Rozpočty celé řady resortů jsou velmi plýtvavé a celý rozpočtový proces je velmi špatně plánován a řízen."
Návrh státního rozpočtu pro rok 2012 počítá se schodkem ve výši 105 miliard korun, s příjmy ve výši 1,084 bilionu korun. Stát by měl příští rok utratit 1,189 bilionu korun.
Deficit veřejných rozpočtů by měl v příštím roce činit 3,5 procenta HDP. Plánovaný schodek je o 30 miliard korun nižší než v roce 2011.
Příjmy se oproti letošnímu roku zvýší přibližně o 29 miliard korun a výdaje naopak klesnou o jednu miliardu korun.