Brno/Ořechov, 1. ledna 2012 - Osamocené výstřely z pušek, rachot kulometů a promrzlá země otřásající se mohutnými výbuchy – přesně tak to bude vypadat v sobotu 28. ledna v Army Parku v Ořechově u Brna! Osmašedesát let od konce druhé světové války zde totiž znovu oživnou na dvě stovky vojáků v podání členů klubů vojenské historie, kteří předvedou ukázku ústupových bojů německé armády s názvem Nikopolská kapsa.
„Půjde o ukázku z ledna roku 1944, kdy se v okolí ukrajinského města Nikopol snažily jednotky německého Wehrmachtu a jednotky SS německé armády udržet své předmostí proti přesile Rudé armády,“ vysvětluje historické souvislosti jeden z organizátorů Dan Urbánek. Napínavost bitvy podle něj zvýší i fakt, že žádná z armád nebude mít předem zaručeno vítězství - celá bitva bude totiž řízena velitelským způsobem.
„To znamená, že výsledek bitvy nezáleží na scénáři, ale hlavně na schopnostech velitelů jednotlivých armád, křídel či jednotek. Plány na vítězství bývají velkolepé, ale realita je vždy trochu jiná,“ upozorňuje Urbánek a dodává, že municí vojáci rozhodně šetřit nebudou!
>>> Fotogalerii z loňského ročníku naleznete zde
„Její spotřeba se bude blížit skutečnému stavu z roku 1944. Podle propočtů vrchního velení bude vystřeleno na 5000 nábojů do vojenských pušek, okolo 15 000 nábojů do samopalů a kulometů a do vzduchu vyletí více než půl metráku pyrotechniky,“ vypočítává Urbánek.
Zimní bitva s názvem Nikopolská kapsa, na které se v sobotu 28. ledna v ořechovském Army Parku utkají dvě stovky německých a ruských vojáků, by se nemohla uskutečnit bez řady dobrovolníků, jejichž koníčkem je zájem o vojenskou historii nejrůznějších časových období. „Světový název pro tuto činnost je reenactment. Jedná se rekonstrukci vybrané historické situace a tuto na vlastní kůži zažít. Oživlou vojenskou historií, nezávisle na tom, o které období dějin jde, se u nás zabývá snad největší procento osob na světě,“ říká jeden z organizátorů bitvy Dan Urbánek s tím, že není těžké tomuto koníčku zcela propadnout.
„Zájemci o vojenskou historii si zvolí jedno období, pak často druhé a není výjimkou, že i třetí či čtvrté. Těm se pak podle svých finančních a časových možností věnují,“ tvrdí Urbánek a dodává, že ve výsledku se na různých bitevních polích potkávají prakticky titíž bojovníci, jednou na stejné straně, podruhé jako zapřisáhlí protivníci. Doma ve skříni tak mohou mít klidně mundúr napoleonského vojáka společně s německým kulometem.
Pořádně drahý koníček
Pokud byste se chtěli stát členem některého ze sdružení přátel vojenské historie, museli byste se pořádně plácnout přes kapsu! „Ceny originálů i replik uniforem a vybavení na období druhé světové války se pohybují v řádech mnoha tisíců korun. Pro bojové ukázky se většinou používají repliky, některé s originálními doplňky.
Replika základní uniformy stojí okolo pěti tisíc korun. K tomu je však třeba připočítat speciální výstroj jako jsou kabáty či vatované komplety za dalších pět tisíc,“ říká Urbánek s tím, že k samotné uniformě je však potřeba další vybavení a zbraně, takže cena kompletní výstroje a výzbroje může hravě přesáhnout dvacet pět tisíc korun. „O ceně vojenské techniky se raději zmiňovat nebudu,“ podotýká lakonicky Urbánek.
Každopádně z vozidel v Ořechově diváci v akci uvidí třeba německý kolopásový transporter „hakl“ a nákladní automobil Praga. „V jednání jsou i terénní vozy pro obě bojující strany nebo ruské a německé motocykly,“ prozrazuje Urbánek a dodává, že návštěvníci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program.
„Areál Army Parku Ořechov bude otevřen pro veřejnost od 10 hodin. Parkování bude zajištěno uvnitř a v těsné blízkosti areálu, přímo u něj je i zastávka autobusové linky 510 z Modřic. Celodenní historický program bude sestávat z praktických ukázek výcviku jednotek Rudé armády a německých jednotek podle historických předpisů a v původním jazyce, bude vystavena historická válečná technika, v provozu bude vojenská kantýna i polní kuchyně. Program vyvrcholí bojovou ukázkou ve 14 hodin,“ uzavírá Urbánek. Ceny vstupného: dospělí – 90 Kč, děti – 60. Kč, více na www.armypark.cz.
Autor a foto: Kryštof Turek
Komentáře a dotazy k produktu
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.