Umístění: Společnost

Vědci z MENDELU pomůžou přitáhnout turisty na méně navštěvovaná místa

folklor foto mendeluBrno, 24. listopadu 2022 - Vědci pomohou obcím i krajům při strategickém plánování kulturního cestovního ruchu. Inspirací budou i osvědčené postupy z míst v jiných zemích, kde řeší podobné výzvy. Cílem mezinárodního projektu, který v prosinci po třech letech končí, bylo vytvořit nový přístup k chápání a propagování kulturního cestovního ruchu. Odborníci se zaměřili i na podporu znevýhodněných oblastí. Projekt financovaný Evropskou komisí v rámci výzvy HORIZONT 2020 koordinují vědci z Mendelovy univerzity v Brně, zapojených je do něj 15 univerzit a výzkumných ústavů z Evropy, Velké Británie a Izraele.

Netradiční cvičení: Vojáci v aktivní záloze chránili rozvodnu v Čebíně před napadením

kontrola rozvodny vojaci cviceni eg.dČebín, 24. listopadu 2022 –V rámci cvičení Safeguard Čebín 2022 vojáci Pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Brno procvičovali mimo jiné připravenost při střežení rozvodny Čebín společností ČEPS a EG.D. Cvičení v objektu rozvodny probíhalo od 19. do 22. listopadu za účasti 62 vojáků aktivní zálohy.

Turisté se na uzavřené trasy v Moravském krasu vrátí začátkem příštího roku

Obnova-tras-SLP-scaled mendeluBrno, 19. listopadu 2022 - V první polovině září dočasně uzavřeli lesníci Školního lesního podniku tři turistické trasy v Josefovském údolí v Moravském krasu, hrozí tam pád stromů a větví. V listopadu začne v okolí těchto tras těžba, která rizikové stromy odstraní. Celkem jde o 260 nebezpečných stromů rozptýlených okolo turistických tras na ploše přibližně 310 hektarů. Špatný stav stromů způsobila extrémní sucha v posledních letech. Situaci by lesníci chtěli stihnout vyřešit do začátku vegetační sezóny, tedy do února příštího roku.

Znojemská Charita i letos pomáhá polévkou pro lidi bez domova a Sbírkou potravin pro potřebné

bezdomovec charita Znojmo, 9. listopadu 2022 - Oblastní charita Znojmo informuje, že v zimním období budou její pracovníci opět vydávat teplou polévku s chlebem pro lidi bez domova. Místo výdeje bude na prostranství po bývalých garážích na ulici Přímětická. V sobotu 12. listopadu organizuje i každoroční Sbírku potravin pro potřebné ve vybraných obchodech. Vydávat se bude vždy v pondělí, středu a pátek v časech od 11:30 do 12:00 hodin na ul. Přímětická na prostranství po bývalých garážích. První výdej proběhne v pondělí 7. listopadu.

Podél silnic u Rohlenky vysadili 303 nových stromů

vysadba stromy rohlenka jmk7. listopadu 2022 - Výsadbu nových stromů podél silnic u Brna mezi Rohlenkou a Holubicemi a Rohlenkou a Mokrou-Horákovem zajišťuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK). Během pátku a soboty 4. a 5. 11. vysázeli 303 ovocných stromků, dubů a javorů dobrovolníci z okolních obcí nebo z řad zaměstnanců krajského úřadu. Po oba dva dny nebude chybět ani jihomoravský hejtman Jan Grolich, v sobotu se do sázení zapojí také jeho náměstek Lukáš Dubec. SÚS JMK nakoupila stromy za příspěvek od společnosti Českomoravský cement, a. s.

Památník Stromů v Řícmanicích se dočkal kompletního zrestaurování

pamatnik 3 fin-scaledŘícmanice, 25. října 2022 - Monumentální stavba Památník Stromů se po skoro pětaosmdesáti letech od svého vzniku poprvé dočkala odborného zrestaurování. Díky němu bude nyní také odolnější vůči vlhkosti. Památník je součástí Lesnického Slavína a díky svému pojetí jej odborníci považují za jeho zastřešující dílo. Zástupci Školního lesního podniku a univerzity opravenou stavbu slavnostně odhalí 26. října.

Den otevřených dveří v Arboretu Křtiny bude ve znamení novinek, ale i dopravních komplikací

Krtiny ArboretumKřtiny, 19. října 2022 – Každoročním vyvrcholením sezony v Arboretu Křtiny je podzimní den otevřených dveří. Letos připadá na sobotu 22. října. Arboretum má otevřeno od devíti hodin a návštěvníci se mohou těšit na oblíbené komentované prohlídky, stromy i keře v pestrých barvách podzimu, ale také nový mobiliář pamatující mimo jiné i na cyklisty.

EG.D po přesunech čapích hnízd chystá instalaci budek pro sýčky

2022-09-28 184603Brno, 27. září 2022 – Primárním úkolem distribuční společnosti EG.D, člena skupiny E.ON, je spolehlivá a bezpečná dodávka elektrické energie. Vedle toho však klade i velký důraz na ochranu přírody a ptactva. V tomto ohledu EG.D již dlouhodobě spolupracuje s Českou společností ornitologickou. Koncem minulého roku energetici dohromady s ornitology vybudovali v Nových Mlýnech na Břeclavsku nový sloup se speciální hnízdní podložkou pro přesun čapího hnízda. Druhý takový přesun zvládli letos v Sudoměřicích na Hodonínsku a během léta nainstalovali i budky pro rorýse na trafostanice ve Vracově na Hodonínsku. Další projekty jsou naplánované na příští rok.

Šest projektů z jižní Moravy chce zvítězit v soutěži Adapterra Awards

krajina ekologieBrno, 27. září 2022 - Sucho, přehřívání měst i přívalové srážky letos potrápily značnou část naší republiky a do budoucna se pravděpodobně budou objevovat častěji. Existují ale místa, kde jsou na podobné projevy počasí připraveni. Šest jihomoravských projektů se právě snaží získat hlasy veřejnosti v celostátní soutěži Adapterra Awards 2022. Získají Cenu sympatie Vohančice, Židlochovice, Šardice, Ořechov či dva projekty z Brna? Hlasovat je možné do 15. října na webu adapterraawards.cz. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí.

Jihomoravský kraj rozdělí další dotace na projekty v boji proti suchu

sucho pudaBrno, 22, září 2022 - Půl milionu na novou vodní tůň, desetitisíce na ošetření stromů v aleji nebo na projektovou dokumentaci ke vzniku nového suchého poldru – krajští radní na své schůzi 14. září 2022 schválili návrh rozdělení dotací v rámci 2. kola výzvy dotačního programu určeného k podpoře adaptačních opatření na změnu klimatu.

Strana 8 z 442