Umístění: Společnost

Na obnovu zahrad a sadů po tornádu putuje 427 rodinám přes 13 milionů korun

vysadba novych stromu a stromkuBrno, 7. dubna 2022 - Ve druhém kole grantové výzvy na obnovu zahrad a sadů zničených loňským tornádem uspělo 427 žadatelů ze 429. Na pokračující obnovu zeleně pětici obcí na jižní Moravě i v okolní krajině nově putuje 13 332 190 korun. Program spuštěný v říjnu 2021 je financovaný Člověkem v tísni a Nadací Partnerství. Odborné služby nabídla Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Vědec z MENDELU: Úroda meruněk je opět v ohrožení

merunka kvetyBrno, 5. dubna 2022 - Úroda meruněk a ostatních teplomilných peckovin je letos v důsledku až extrémního průběhu počasí opět v ohrožení. Může za to až výjimečně rychlý výstup z endogenní dormance, tedy období zimního klidu, negativní vliv má i počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho. Podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve.

Lidé ze Znojma se mohou zapojit do výsadby čtyřhektarového lesoparku v Příměticích

sazeni stromu lesopark primetice znojmoZnojmo, 5. dubna 2022 - Městské lesy Znojmo zasadí na jaře letošního roku zcela nový lesopark v Příměticích, městské části Znojma. Lesopark se bude rozkládat na více než 4 hektarech, což odpovídá ploše o velikosti přibližně 6 fotbalových hřišť. Příležitost přiložit ruku k dílu dostane i veřejnost, a to na akci Zalesníme spolu Přímětice v sobotu 23. dubna. Vysázet se má 14 000 stromů a keřů. Partnerem zalesňování Přímětic je znojemská firma Nevoga s.r.o.

Jihomoravský kraj podpoří ochranu lokalit s ohroženými druhy rostlin

ochrana prirody lokalityBrno, 30. března 2022 - Krajští radní schválili podporu ve výši 400 000 korun pro spolek ZO ČSOP ONYX Brno na environmentální projekt LIFE Sub-pannonic. Ten se zaměřuje na zlepšení stavu a následnou ochranu ohrožených druhů rostlin i tzv. evropsky významných lokalit v rámci soustavy Natura 2000.

Obce se i letos mohou zúčastnit soutěže Náš evropský projekt a vyhrát celkem 150 tisíc Kč

vlajka eu dotace nas evropsky projektBrno, 30. března 2022 - Vybudování návštěvnického centra obce, ekologické zahrady u mateřské školy, revitalizace kulturního domu, vybudování knihovny, opravený kostel či záchrana lokálního biotopu. I takto rozdílné projekty mohou nyní obce hlásit do jubilejního pátého ročníku soutěže Náš evropský projekt. A nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni nebo před deseti lety. Stačí jediné – aby byl projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na jejich velikost.

Krajské dožínky bude letos hostit Vyškov

dozinky klasBrno, 10. března 2022 - V letošním roce ožije krajskými dožínkami Vyškov. Již tradiční oslavy zakončení sklizně se zde uskuteční v neděli 28. srpna. „Nebude chybět tradiční průvod městem, ukázky zemědělských produktů, kulinářských pochutin, předvede se zemědělská technika, a to i historická. Vše doprovodí folklorní program. V rámci krajských dožínek také oceníme producenty regionálních potravin letošního ročníku soutěží Regionální potravina Jihomoravského kraje a Zlatá Chuť jižní Moravy. Uskutečnění celé akce kraj podpoří 1 milionem korun. Všechny vás zveme, poznamenejte si do svého kalendáře,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník.

Dobrovolníci ze Znojma již potřetí pomohou s úklidem nepořádku a černých skládek

znojmo dobrovolnici uklid mesta prirody zdrave mestoZnojmo, 8. března 2022 - Zdravé město Znojmo v letošním roce opět uspořádá dobrovolnickou úklidovou akci Ukliďme Znojmo. Úklid proběhne v neděli 20. března od 10:00 hodin v okolí znojemského letiště. „Cílem naší akce je upozornit na nepořádek a černé skládky, které kvůli několika nepořádným občanům v okolí znojemského letiště vznikají. Pokud se nebudeme k našemu okolí chovat ohleduplně, budeme zbytečně vyhazovat milióny za úklid, nebo se topit v odpadcích. Budeme rádi, pokud se občané přijdou seznámit se situací takříkajíc na vlastní oči,“ zve starosta města Znojma Jakub Malačka.

Poptávku po hrobových místech řeší v Moravském Krumlově novým kolumbáriem

hrbitov urny kolumbariumMoravský Krumlov, 28. února 2022 – Na centrálním hřbitově v Moravském Krumlově, který se nachází v blízkosti kostela Všech svatých, vzniká nové kolumbárium. Bude disponovat kolem dvou set urnových míst. Během léta letošního roku bude kolumbárium hotové a předané do správy Službám města Moravský Krumlov, které mají ve své péči také městské hřbitovy.

EG.D pokračuje v obnově sítí v obcích, které zasáhlo tornádo

trafostanice eon rekonstrukce tornado Hodonín, 16. února 2022 – Společnost EG.D, člen skupiny E.ON, dokázala během jednoho měsíce obnovit dodávky elektrické energie v obcích postižených tornádem z konce června loňského roku. Tím ale práce neskončily. Pracovníci distribuční společnosti i nadále pokračovali v obnově sítě. Provizorní vedení na dřevěných sloupech postupně vystřídá kabelové vedení v zemi. Týkat se bude zhruba 30 kilometrů kabelů na hladině nízkého napětí a 15 kilometrů sítě vysokého napětí, v plánu je také osazení 16 kioskových trafostanic, z nichž už šest je na svém místě. Výše investic do obcí postižených tornádem bude zhruba 200 milionů korun.

Silničáři ročně vysadí tisíc stromů, lidé je ale kradou a ničí

poskozeny strom sus jmkBrno, 15. února 2022 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) se celkově stará o 3 908 kilometrů krajských silnic, u kterých nyní roste 70 291 stromů. Za poslední tři roky vysadili zaměstnanci SÚS JMK 3 457 stromů, ať už ovocných, nebo okrasných. Ne všechny se však dožijí dospělosti. „Stromy a aleje podél cest patří k moravské krajině neodmyslitelně již několik staletí. Jejich úloha je nenahraditelná. Jen v loňském roce jsme zasadili 1 200 kusů a je smutné, že se za poslední měsíce musíme potýkat s vandalismem i zloději těchto stromů,“ popsal radní Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Jiří Crha.

Strana 2 z 433