Umístění: Společnost

Sudoměřice se staly vesnicí Jihomoravského kraje roku 2023

sudomerice palec nahoru thumb upSudoměřice, 27. září 2023 – Obec Sudoměřice v letošním roce získala Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023. V konkurenci dalších patnácti obcí byla hodnotící komisí byla prezentace obce vyhodnocena jako nejlepší a nejvyváženější v těchto oblastech: úroveň společenského života v obci, zapojení občanů, celkový obraz obce, občanská vybavenost a infrastruktura, spolupráce s místními podnikateli a spolky, péči o veřejná prostranství, péči o krajinu a v neposlední řadě v oblasti plánování a koncepčních dokumentů obce.

S udržováním veřejného pořádku ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality

policista psovodZnojmo, 28. srpna 2023 - S udržováním veřejného pořádku a zvýšením bezpečnosti ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality. Práci městské policie posílí v ideálním případě až tři asistenti. „Pomohou nám hlavně s dohledem nad problémovými lokalitami. Jejich role však není nahradit strážníky, jejich hlavním úkolem je předcházet protiprávnímu jednání,“ shrnul poslání asistentů prevence kriminality Petr Peřinka, který je v současnosti pověřený plněním některých úkolů při řízení znojemských strážníků. Asistenti budou pracovat pod vedením příslušníků městské policie.

Telč bude hostit mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty

telc mezinarodni tabor zrakove postizeneTelč, 11. srpna 2023 – Mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty v Telči se po třech letech vrací do prezenční podoby. Cílem tábora je umožnit studentům se zrakovým postižením poznat vrstevníky z různých zemí Evropy během týdenního pobytu v prostředí bez bariér, naučit se více o informačních technologiích pro zrakově postižené, zdokonalit a rozvíjet své komunikační a sociální dovednosti.

Přeshraniční spolupráce se Slovenskem přináší nové projekty

slovenska vlajka srdickoBrno, 9. srpna 2023 - Jihomoravský kraj podpoří přeshraniční spolupráci se Slovenskem. Peníze poputují na společnou propagaci příhraničních cyklostezek a vinařských stezek, církevní turistiky nebo na oživení tradice sladovnictví, chmelařství a pivovarnictví. Mezi celkem 14 schválených projektů z obou stran hranice bude v rámci přeshraničního programu INTERREG V-A SK–CZ rozděleno celkem 2,249 milionu euro.

Nejvíce finalistů soutěže Adapterra Awards pochází z Jihomoravského kraje, dejte jim hlas!

rostlina biotop kytkyBrno, 4. srpna 2023 – Soutěž Adapterra Awards pořádaná Nadací Partnerství hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu. Shromažďuje je v inspirativní databázi, oceňuje a propaguje. Díky tomu se ukázkové projekty mohou replikovat na dalších místech v České republice. Do letošního pátého ročníku se přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Nyní vám můžeme představit 21 finalistů. Sedm z jednadvaceti finalistů soutěže, z toho dva v intravilánu, se nachází v Jihomoravském kraji, který je partnerem soutěže. Seznamte se s nimi, vyberte projekt, který se vám líbí nejvíce a udělte mu Cenu sympatie. Hlasujte na adaptrerraawards.cz

Blansko dokončilo další etapu revitalizace předzámčí

podzamci michal zaboj blanskoBlansko, 29. července 2023 - Město Blansko dokončilo opravy další části předzámčí, které je součástí zámeckého areálu. Rekonstrukce se dočkala budova Zámek 3, která nyní svým vzhledem ladí s okolními objekty. Opravený objekt bude využívat Muzeum Blanenska spolu se Základní uměleckou školou (ZUŠ) Blansko. Přímo v budově blanenského zámku se tím v druhém patře uvolní prostory pro expozice, kam by se v budoucnu mohli podívat návštěvníci.

Experimentální objekty v Lelekovicích pomáhají odpoutat se od okolního světa

hnizdo lelekovice ponesova vutLelekovice, 28. července 2023 - Čtrnáct studentů z ateliéru Barbory Ponešové, Kristýny Smržové a Marka Štěpána z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně (FA VUT) zkoumalo možnosti využití dřeva jako stavebního materiálu. V průběhu vznikly desítky návrhů, z nich tři vybrané, Žena, Muž a Hnízdo, se dočkaly realizace v obci Lelekovice. Experimentální stavby postavené rukama mladých architektů jsou přístupné veřejnosti během celého roku, díky nimž se budou moci ztratit v dřevěné oáze.

Stromem roku mohou být i dva finalisté z jižní Moravy

stastna katalpa strom roku finalistaBrno, 27. července 2023 - Všelidové hlasování o nejzajímavější strom České republiky právě odstartovalo. Ve 22. ročníku ankety Strom roku se letos utká deset finalistů, pro které budou moci lidé hlasovat v nezpoplatněném hlasování až do začátku října. Z Jihomoravského kraje si na ocenění brousí větve hned dva kandidáti: Lípa na školní zahradě a Šťastná katalpa. Výběr vítěze nově probíhá výhradně elektronicky, kdy lze z jedné e-mailové adresy hlasovat pro jeden strom. Své favority mohou lidé vybírat na webu stromroku.cz. Populární anketu pořádá Nadace Partnerství, generálním partnerem je minerální voda Ondrášovka.

Baťův kanál bude prodloužen až do Hodonína

batuv kanal foto reditelstvi vodnich cestHodonín, 25. července 2023 - Koncem června Ředitelství vodních cest ČR učinilo další významný krok k prodloužení Baťova kanálu do Hodonína. Za přítomnosti starostů dotčených obcí včetně starosty města Hodonína Libora Střechy a dalších hostů uzavřelo smlouvu se zhotovitelem na výstavbu plavební komory Rohatec/Sudoměřice prodlužující splavný Baťův kanál o dalších 7 km. Po letech příprav již nic nebrání zahájení stavebních prací, aby v plavební sezóně 2026 mohly první rekreační lodě proplout z Hodonína až do Otrokovic.

Speciální Dobro tým bude koordinovat dobrovolnickou pomoc

dobro tym jmkBrno, 26. června 2023 - Realitní makléřka, grafik, pracovnice v sociálních službách – i to jsou členové Dobro týmu, který v těchto dnech zřídil Jihomoravský kraj. V období pandemie covidu pomáhali nejen s očkováním, distribuovali nákupy a jídlo seniorům a potřebným, kteří se o sebe nedokázali postarat. Po řádění tornáda na jihovýchodě Moravy odklízeli sutiny a pomáhali s opravami domů lidem, kteří přišli o střechy nad hlavou. Když válka na Ukrajině vyhnala z domovů statisíce uprchlíků, byli jedni z prvních, kdo se zapojili do pomoci…

Strana 2 z 440