Umístění: Společnost

Letošní bitva u Slavkova bude největší od roku 2015

bitva u slavkovaBrno 24. listopadu 2023 (PROTEXT) - Blíží se 2. prosinec, výroční den bitvy tří císařů u Slavkova. Letos kromě jiného v atmosféře očekávání, které v různých ohledech a různým způsobem, vzbuzuje nový film režiséra Ridley Scotta. Ten bude mít premiéru deset dnů před vzpomínkovou akcí Austerlitz 2023. Co letos na tradičním bojišti pod Santonem u Tvarožné uvidíte, a co tam neuvidíte?

180 mrtvých. Hodonín uctil památku obětí spojeneckého bombardování před 79 lety

hodonin bombardovaniHodonín, 21. listopadu 2023 - Položením květin u pamětní desky na budově radnice a minutou ticha ve 12.25, tedy v čase kdy 20. listopadu před 79 lety dopadla na Hodonín první letecká bomba, představitelé města vzpomněli na tragické chvíle při bombardování města a uctili jeho oběti. Při leteckém náletu spojeneckých letadel na hodonínské nádraží tehdy během sedmi minut dopadlo na město více jak 450 bomb. O život přišlo na 180 osob, bez přístřeší zůstaly asi tři tisíce lidí a 1035 domů bylo poškozeno. Tragickou událost a osudy obětí připomíná pamětní deska na budově radnice.

Jihomoravští silničáři testují nový hydrogel, podle vědců udrží mladé stromy v lepší kondici

silnice alej stromyBrno, 14. listopadu 2023 - Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) má ve své péči téměř 119 tisíc kusů dřevin. Každoročně jich stovky uhynou. Ve většině případů je společným jmenovatelem tohoto nezdaru přetrvávající období sucha. Právě z těchto důvodů se odborníci ze SÚS JMK spojili s vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde hlavním řešitelem tohoto projektu je profesor Vladimír Sedlařík.

Ve Strážnickém Skanzenu vznikla ojedinělá expozice mlynářského řemesla

mlynsky kamenStrážnice, 7. listopadu 2023 - Nově vybudovanou expozici tvoří soubor několika objektů, mezi něž patří obytné stavení, mlýnice a valcha ze samoty Podhájské mlýny na Horňácku. Nová expozice vodního hospodářství je navržena tak, aby mohla návštěvníkům muzea v přírodě názorně demonstrovat využití vodní síly k pohonu různých průmyslových objektů. Součástí objektu mlýna je panelová výstava, doplněná předměty ve vitrínách, prezentující vývoj a historii mlynářství v oblasti jihovýchodní Moravy.

Hodonín nabízí občanům zdarma kompostéry a biopopelnice

hodonin kompostHodonín, 31. října 2023 - Majitelé rodinných domů či nájemci zahrad mohou zažádat o nový kompostér či biopopelnici zdarma. O kompostér si může zažádat občan města Hodonína obývající rodinný dům či zahrádkář v katastrálním územní města Hodonín. Stačí prokázat trvalé bydliště v Hodoníně a být majitelem nemovitosti, případně mít uzavřen smluvní vztah k dané nemovitosti (např. nájem zahrady, pachtovní smlouvu, apod). Nárok na BIO popelnici mají pouze majitelé či pronajímatelé rodinných domů, upřednostněni budou ti, jež popelnici na BIO odpad ještě nemají.

Vohančice jsou premiantem v sázení, tisící strom vysadil prezident Pavel

sazeni stromu vohancice pavel nadace partnerstvi 1Vohančice, 21. října 2023 – Dvousethlavá obec Vohančice na Tišnovsku v sobotu 21. října završila pětiletou snahu o obnovu tamní krajiny díky výsadbám stromů a dalším opatřením. Symbolický tisící strom pro budoucnost Vohančic zasadil prezident Pavel s první dámou. Hlavní důvod, který přivedl Vohančice k vysazováním stromů, byla obrovská eroze půdy. Obec je v kotlině a přívalové deště vždy spláchly ornici z okolních polí do vesnice a bahno často zaplavilo zahrady a způsobilo škody na majetku obce u zlikvidovaných cest. S proměnou okolí vesnice pomáhají také granty Nadace Partnerství a její iniciativy Sázíme budoucnost.

Zastupitelé vybrali letošní držitele Ceny Jihomoravského kraje

cena oceneni ozivovaniBrno, 28. září 2023 - Statečnému středoškolákovi, který se po cestě do školy stal zachráncem lidského života, dvojici lékařů, kterým se to stejné podařilo na koupališti, mnohonásobné tenisové mistryni, ale také bývalé první dámě nebo dlouholetému předsedovi ústavního soudu – zastupitelé na svém posledním zasedíání rozhodli o držitelích letošní Ceny Jihomoravského kraje.

Sudoměřice se staly vesnicí Jihomoravského kraje roku 2023

sudomerice palec nahoru thumb upSudoměřice, 27. září 2023 – Obec Sudoměřice v letošním roce získala Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023. V konkurenci dalších patnácti obcí byla hodnotící komisí byla prezentace obce vyhodnocena jako nejlepší a nejvyváženější v těchto oblastech: úroveň společenského života v obci, zapojení občanů, celkový obraz obce, občanská vybavenost a infrastruktura, spolupráce s místními podnikateli a spolky, péči o veřejná prostranství, péči o krajinu a v neposlední řadě v oblasti plánování a koncepčních dokumentů obce.

S udržováním veřejného pořádku ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality

policista psovodZnojmo, 28. srpna 2023 - S udržováním veřejného pořádku a zvýšením bezpečnosti ve Znojmě pomohou asistenti prevence kriminality. Práci městské policie posílí v ideálním případě až tři asistenti. „Pomohou nám hlavně s dohledem nad problémovými lokalitami. Jejich role však není nahradit strážníky, jejich hlavním úkolem je předcházet protiprávnímu jednání,“ shrnul poslání asistentů prevence kriminality Petr Peřinka, který je v současnosti pověřený plněním některých úkolů při řízení znojemských strážníků. Asistenti budou pracovat pod vedením příslušníků městské policie.

Telč bude hostit mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty

telc mezinarodni tabor zrakove postizeneTelč, 11. srpna 2023 – Mezinárodní tábor pro zrakově postižené studenty v Telči se po třech letech vrací do prezenční podoby. Cílem tábora je umožnit studentům se zrakovým postižením poznat vrstevníky z různých zemí Evropy během týdenního pobytu v prostředí bez bariér, naučit se více o informačních technologiích pro zrakově postižené, zdokonalit a rozvíjet své komunikační a sociální dovednosti.

Strana 3 z 442