Umístění: Společnost

EG.D spouští web, kde ukáže nejlepší streetartové malby na trafostanicích

zabak galerie v ulicichBrno, 21. června 2023 - Nikola Tesla, zvířata Šumavy, Jan Žižka, krabička od zápalek nebo obří žabák. Co mají společného? Všechny tyto motivy jsou vyobrazeny na trafostanicích distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON. Ta začala už v roce 2015 zkrášlovat trafostanice streetartovými malbami napříč svým distribučním územím. Dnes už jich je v ulicích více než 180. Aktuálně navíc spustila web galerievulicich.cz, kde si veřejnost může nejzdařilejší díla prohlédnout pěkně pohromadě.

Dva roky po tornádu vzniká unikátní výzkum o vzájemné spolupráci

ADRA 2023 MV tornado 6 1Brno, 21. června 2023 – Dne 24. června 2021 se obcemi na jižní Moravě přehnalo ničivé tornádo. Způsobilo obrovské škody, ale vyvolalo také obrovskou vlnu pomoci a solidarity. Na místě zasahovala i humanitární organizace ADRA, pro kterou navazující aktivity nekončí ani dva roky po tornádu. V současnosti se ADRA s dalšími partnery podílí na evaluačním výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla v případě dalších mimořádných událostí ještě účinnější.

Hodonínskou zoologicku zahradu čeká radikální proměna

hodonin zoo nova podobaHodonín, 13. června 2023 - Další modernizace Zoologické zahrady Hodonín je na dohled. Ještě před zahájením stavebních prací je však nutné provést související demolice některých staveb. Koncem května byl v zázemí zahrady zbourán objekt šaten, v nejbližších dnech začne demolice pavilonu akvárií. Obě stavby zanedlouho nahradí moderní budovy. Nové zázemí nabídne i zrekonstruovaný šelminec vedle pavilonu primátů a obnovy se dočká rovněž tornádem zničený psí útulek.

Rezidence pro seniory v Újezdu u Brna jde cestou inovativního hospodaření s energií

rezidence-cezavaBrno, 8. června 2023 - Chybějící místa v domovech pro seniory jsou problémem napříč celým Českem. Statistici potvrzují, že největší poptávka po místech v seniorských domovech panuje na jižní Moravě. Právě tady bude letos dokončena nová rezidence, která má situaci s bydlením seniorů zlepšit.

Student zkouší vyrobit hnojivo z odpadu, který vzniká při chovu ryb

mendelu student rybyBrno, 31. května 2023 - Rozsáhlý chov sladkovodních ryb mají přímo v areálu MENDELU odborníci z Agronomické fakulty. Využívají takzvané recirkulační akvakulturní systémy, které umožňují udržitelný chov při opakovaném použití vody v nádržích. Až do současnosti se vzniklý odpad v některých chovech vypouštěl rovnou do kanalizace, což studentovi rybářství Lukáši Harabišovi přišlo škoda. Aktuálně proto nečistoty zkouší přeměnit na hnojivo pro rostliny.

Moutnice bojují proti klimatickým změnám výsadbou biokoridorů a tůněmi

sazenicka stromMoutnice, 30. května 2023 – V Moutnicích u Brna se v těchto dnech dokončují tůně a rozsáhlé výsadby v biokoridorech. Tato opatření mají zmírnit větrnou erozi, která je v této oblasti značná a také mají přispět k boji se suchem, které jižní Moravu často postihuje. Investorem je Státní pozemkový úřad. Realizaci zajišťuje společnost Kavyl spol. s r.o. Hodnota veřejné zakázky je zhruba 13 milionů korun.

Jihomoravský kraj daruje třicítku nemocničních postelí pro válkou zkoušený Cherson

DSC08797Brno, 30. května 2023 - Do více než 1200 kilometrů vzdušnou čarou vzdáleného Chersonu na Ukrajině vyrazila v úterý zásilka polohovatelných postelí z Jihomoravského kraje. S prvotní myšlenkou, zda nedisponuje majetkem k vyřazení, který by zároveň ještě pomohl na Ukrajině, se na Jihomoravský kraj obrátila neziskovka Post Bellum. „Našli jsme 30 polohovatelných lůžek, které jsme se chystali v našich organizacích vyřadit, protože nakupujeme průběžně nové. V chersonské nemocnici je využijí, protože jsou sice starší, ale pořád funkční. Jsme rádi, že postele můžou ještě takto sloužit tam, kde to je potřeba,“ konstatoval hejtman Jan Grolich.

Kraj ocení dvě mistryně tradiční rukodělné výroby, za horňáckou výšivku a modrotisk

vysivka vysivaniBrno, 23. května 2023 - Tradiční jihomoravská řemesla a umělecké dovednosti stále žijí. A nyní jejich protagonisté dostanou i speciální cenu. Ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje pro rok 2023 získají Šárka Hlahůlková z Velké nad Veličkou za horňácké výšivky a Gabriela Bartošková ze Strážnice za práce v modrotisku. Slavnostní předání proběhne 29. srpna v Kyjově.

Jižní Morava má 23 přihlášených projektů v Adapterra Awards

krajina potok stromyBrno, 21 dubna 2023 – Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards, kterou letos již po páté pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting, oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky.

O soužití velkých šelem a lidí napříč Karpaty usiluje nový projekt MENDELU

rys ostrovid karpaty mendeluBrno, 19. dubna 2023 - Mendelova univerzita v Brně zahajuje nový mezinárodní projekt Interreg Central Europe - LECA, který podpoří soužití lidí a velkých šelem v oblasti Karpat. Projekt cílí na sladění mezinárodního monitoringu šelem, předcházení konfliktům šelem s lidmi a prevenci pytláctví. Dalšími zeměmi, které budou kromě České republiky na projektu LECA spolupracovat, jsou Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko a Ukrajina.

Strana 3 z 440