Umístění: Společnost

Znojmo loni vysázelo přes 171 tisíc stromů, vysazovat bude i letos

znojmo vysadba stromu dobrovolniciZnojmo, 3. února 2022 - Znojmo díky příspěvkovým organizacím Městské lesy a Městská zeleň Znojmo vysázelo v loňském roce více než 171 tisíc stromů. Jednalo se především o listnaté dřeviny, kterým dominoval dub letní. V letošním roce bude výsadba pokračovat.„Na zeleni a životním prostředí nám moc záleží. Snažíme se nejen pečovat o lesní plochy, ale také přidávat zeleň do centra města. Díky našim příspěvkovým organizacím má znojemská zeleň precizní péči,“ říká starosta města Znojma Jakub Malačka.

Veřejnost ocenila Ořechov za to, jak se stará o okolní krajinu

Pritok-do-mokradu orechovOřechov, 2. února 2022 - Mokřad na dolinách a polní cesty u Ořechova na Brněnsku. Přírodě blízká opatření, která nasbírala nejvíce bodů v SMS hlasování v soutěži Cena za krajinu 2021, a stala se tak výhercem Ceny veřejnosti. Získala 951 hlasů. Obec Ořechov založila mokřad na soutoku Tikovského potoka a Lejtné. Tvoří ho sedm tůní, které zachycují vodu, aby neodtékala pryč, a stovky keřů a stromů. V Ořechově přibyly i dvě polní cesty s alejí nebo přírodní pásy pro zasakování vody.

Tornádem zasažené Hrušky získaly až z Texasu dar 860 tisíc Kč

hrusky texas darHrušky, 29. ledna 2022 - Až z amerického Texasu doputovala do jihomoravských Hrušek finanční podpora ve výši 860 927 korun. Obci umožní obnovit prostory určené pro kulturní dění, kterým se 24. června minulého roku nevyhnulo řádění v tuzemsku překvapivého tornáda. Částka pochází z „Czech Moravian Benevolence Fund“, česko-moravského fondu, jenž ke konci července loňského roku založila Slovanská podporující jednota státu Texas (SPJST) v čele s prezidentem této jednoty a honorárním konzulem pro Českou republiku v Texasu, Brianem Vaníčkem.

Jihomoravský kraj vyhlásil premiérový ročník soutěže Cena za krajinu

jizni morava krajina pole lesBrno, 19. ledna 2022 - Jihomoravský kraj spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám, pomáhají přírodě, podporují rozmanitost různých druhů rostlin a živočichů nebo vymýšlejí, jak lépe zadržet vodu v krajině. Lidé z nich můžou zasláním sms zprávy do 31. ledna 2022 vybrat projekt, který obdrží Cenu veřejnosti.

Zvěř je přemnožená, brněnští vědci hledají míru vhodných zásahů do ekosystému

srnka mendeluBrno, 19. ledna 2022 - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží stanovit, jaké množství spárkaté zvěře je pro krajiny českých národních parků únosné. Jako modelový příklad poslouží NP České Švýcarsko, kde jsou nově vznikající lesní porosty pod silným tlakem velkých býložravců. Na obnovujících se plochách zůstávají pouze smrky, které nejsou pro jeleny a srnce příliš atraktivní. Představa ochranářů o druhově bohatém lese se tak rozpadá. Už nyní je jasné, že množství býložravců bude potřeba regulovat, protože v krajině kromě několika vlků nemají přirozeného nepřítele. V době po kůrovcové kalamitě dosavadní způsoby mysliveckého hospodaření selhávají, vědci se proto snaží najít nové cesty.

Zaměstnanci Saint-Gobain darovali znojemské nemocnici, přes 110 tisíc korun

penize bankovky czk dvoustovkyZnojmo, 27. prosince 2021 – Nemocnice Znojmo se stala jednou z obdarovaných organizací v rámci projektu „Daruj srdce“ společnosti Saint-Gobain – lídra na trhu se stavebními materiály. V rámci projektu, který odstartoval na konci listopadu, kupovali zaměstnanci společnosti za symbolickou částku 20 Kč srdíčka s cílem pomoci vybraným organizacím. Celkem přispěli 113 tisíc korun, zbytek do sbírky věnovala Skupina Saint-Gobain, která dohromady pomohla 10 organizacím napříč ČR částkou atakující jeden milion. Část z výtěžku – přes 110 000 Kč – obdržela nemocnice Znojmo.

I půl roku po tornádu Nadace Via pokračuje v pomoci poškozeným domácnostem

tornado strom zlomenyBrno, 27. prosince 2021 – V posledních týdnech před Vánoci vyplatila Nadace Via dalších 341 příspěvků v celkové hodnotě 18,1 milionu korun. Podpora z grantové výzvy, na které Nadace Via spolupracovala s Člověkem v tísni, je tentokrát určena na opravu dílen a provozoven, obnovu zahrad nebo vinic. V předchozích dvou kolech směřovaly prostředky ze sbírky hlavně na přímou pomoc domácnostem, tentokrát příspěvek získali ti, kterým tornádo poškodilo zázemí pro drobné podnikání nebo zájmovou činnost.

Kříže z trámů tornádem poničeného kostela pomohou při jeho obnově

krize po tornadu JMKBrno, 20. prosince 2021 - Poničený kostel sv. Jakuba uprostřed Moravské Nové Vsi se stal jedním z hlavních symbolů řádění tornáda, které se v červnu přehnalo přes pět obcí na jihu Moravy. Nyní putuje do dobročinné aukce 50 křížů vyrobených z trámů kostela. Vybrané peníze pomůžou při jeho opravě. Dražbu, která potrvá až do 31. prosince, spustili ve spolupráci Jihomoravský kraj, Římskokatolická farnost v Moravské Nové Vsi a společnost Kyndryl.

Varhany ve Křtinách získají dotaci na opravu

varhany kostelBrno, 20. prosince 2021 - Částkou půl milionu korun přispěje kraj na kompletní rekonstrukci varhan v kostele Jména Panny Marie ve Křtinách. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na svém posledním letošním jednání 16. prosince. „Našim cílem je pomoci restaurování varhanní skříně a rekonstrukci varhanního stroje, který značně poničily necitlivé zásahy a zanedbaná údržba. Varhany jsou v současné době demontovány a nepoužívají se. Probíhají na nich restaurátorské a varhanářské práce. Varhanní skříň byla v minulosti konstrukčně upravena a ve spodní části ji napadl dřevokazný hmyz. Chceme, aby se tento vzácný nástroj navrátil do podoby povrchové úpravy do stylu třetí čtvrtiny 18. století, kdy vznikly, a to včetně zlacení,“ řekl k plánovaným opravám náměstek hejtmana pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch František Lukl.

Znojmo má již čtyři výběhy pro psy

pes vybeh znojmoZnojmo, 12. prosince 2021 - Míst, kde mohou psi volně běhat, skákat i aportovat ve Znojmě přibývá. Ke stávajícímu výběhu pro psy v parčíku naproti restaurace Bristol ve Znojmě na Přímětické ulici přibyly během tohoto roku další 3 výběhy. Realizovány byly v letošním roce výběhy v Dolním parku a v příkopu pod Vlkovou věží. Výběh v Horním parku se v těchto dnech chystá na zpřístupnění.

Strana 10 z 440