Umístění: Společnost

Lesy Mendelovy univerzity se postupně zotavují, kůrovce v nich ubylo

lesy mendelu kurovec zotaveniBrno, 31. srpna 2021 - Lesy Mendelovy univerzity v Brně na sever od Brna se po dlouhých letech problémů se suchem a kůrovcem konečně dostávají do stavu rekonvalescence. Napomáhá tomu i průběh počasí, které se v posledních dvou letech jeví teplotně i srážkově příznivě, což zapříčinilo i nižší počet generací kůrovce, a tedy i výrazně nižší napadení stromů.

Za pomoc v boji s covidem rozdal Jihomoravský kraj 366 medailí či diplomů

medaile jmk pomoc za covidBrno, 27. srpna 2021 - Až po uši zabalení v ochranných oblecích nastupovali na nekonečné směny, do boje s neviditelným novým nepřítelem, kterého svět teprve pomalu poznával. Byl to právě nemocniční personál, který stál od počátku pandemie v první linii. A jako první se 26. srpna za své úsilí dočkal i oficiálního ocenění.

Letecké snímky nabízí srovnání před a po tornádu

mikulcice po tornadu mapaBrno, 24. srpna 2021 – Jak vypadaly obce původně, co napáchalo tornádo a jak se změnily měsíc po zásahu záchranných složek? Srovnání nabízí letecké záběry, které si objednal Jihomoravský kraj. Pro potřeby krajského krizového štábu, jednotlivých odborů krajského úřadu, městských úřadů dotčených ORP, Integrovaného záchranného systému a veřejnosti byla vytvořena kompoziční webová aplikace „Tornádo“. Tam se shromažďují a zpřístupňují všechna dostupná data o zasaženém území.

Letní sbírka potravin pomůže i lidem zasaženým tornádem

nakupni kosik potravinova sbirkaBrno, 13. srpna 2021 – Zákazníci Tesco mají možnost se během měsíce srpna zapojit do letní sbírky potravin. Cílem je vysbírat trvanlivé potraviny, které následně potravinové banky přerozdělí lidem v nouzi. Sbírka bude probíhat do 29. srpna ve všech hypermarketech a supermarketech, celkem tedy na 147 obchodech. Jedná se o statickou sbírku, kdy zákazníci darované potraviny umístí na sběrná místa v obchodech za pokladní zónou. Možnost darovat potraviny mohou zákazníci i přes Tesco online nákupy.

Propustky pod silnicí u Nových Mlýnů chrání vydry i další zvířata

tunel pro zvirata nove mlynyBrno, 10. srpna 2021 - Nejen vydry ale například kachny nebo i lišky se naučily využívat speciální propustky vybudované pod nově opravenou komunikací na hrázi mezi horní a střední nádrží vodního díla Nové Mlýny. Účinnost „podchodů“, které zde Jihomoravský kraj nechal vybudovat v rámci stavby cyklostezky u této silnice I/52, je tak mimořádná a ochrání i řadu dalších živočichů.

O titul Strom roku se utká i trio z jižní Moravy

12 Smigule 002 2Brno, 10. srpna 2021 - Hned tři zelení pamětníci z Jihomoravského kraje se probojovali do finále ankety Strom roku. V jubilejním 20. ročníku soutěže se mezi dvanácti stromy s nejsilnějším příběhem představí hrušeň přezdívaná Šmigula, jedinečný Smrk z Brna a Lípa pod Holým kopcem. Podpořit své favority mohou lidé hlasem prostřednictvím dárcovské sms za třicet korun nebo přes web ankety.

Lidé zasažení tornádem dostanou dalších 200 milionů korun ze sbírek neziskových organizací

tornado boureBrno, 5. srpna 2021 - Na základě dohody o koordinovaném postupu pomoci zahájí tento týden spolupracující nevládní organizace, nadace a nadační fondy druhé kolo podpory pro lidi v obcích zasažených tornádem. Více poškozené domácnosti obdrží stejně jako v prvním kole příspěvek 150 tisíc korun. Celkem plánují spolupracující organizace ze svých sbírek v této fázi podpory vyplatit více než 200 milionů korun.

Jednání krajského krizového štábu už budou bez složek IZS, práce v terénu zasaženém tornádem dál pokračují

izs 2131Podivín, 22. července 2021 - Poslední „standardní“ jednání krizového štábu JMK za účasti složek IZS v souvislosti s řešením situace na Břeclavsku a Hodonínsku po nedávné živelní pohromě se uskutečnilo ve čtvrtek 22. července 2021 v Podivíně.

Vinařství Lahofer od Chybíka a Krištofa míří do Cannes na finále architektonické přehlídky

Lahofer wineryBrno, 1. července 2021 – Šanci získat další světové ocenění má nová budova Vinařství Lahofer od architektů ze studia Chybik+Kristof, otevřená loni v létě v jihomoravských Dobšicích. Vinařství Lahofer totiž postoupilo do finále soutěžní přehlídky MIPIM Awards v kategorii „Best Mixed-Use Development“, která je součástí prestižního světového veletrhu MIPIM. Vítěze vybere mezinárodní porota, výsledky se vyhlásí 8. září 2021 v Cannes. Už v únoru bylo Vinařství Lahofer nominováno na EU Prize For Contemporary Architecture / Mies van der Rohe Award, jejíž výsledky budou známy v dubnu příštího roku.

Tornádo: ČKAIT povolává autorizované statiky na pomoc Hodonínsku a Břeclavsku

tornado obrazek jmk hodoninHodonín, 28. června 2021 – Několik tisíc budov, z nichž prakticky všechny bude zapotřebí staticky posoudit, aby bylo možné rozhodnout o jejich dalším osudu – zda jsou opravitelné nebo určené k demolici – bylo podle informací složek Integrovaného záchranného systému (IZS) poškozeno čtvrtečním tornádem na Hodonínsku a Břeclavsku. Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) se proto obrátila na své členy, autorizované statiky, s naléhavou žádostí o pomoc postiženým městům a obcím.

Strana 6 z 433