Umístění: Společnost

Trafostanice vzniklé po tornádu zdobí folklorní motivy

trafostanice egd folklorBrno, 26. března 2023 - Třináct kioskových trafostanic, které byly postaveny v rámci budování nové elektrické sítě v obcích poškozených tornádem na jižní Moravě, zdobí od začátku března street artové malby. Ty nechala na stěny svých objektů namalovat distribuční společnost EG.D, která patří do skupiny E.ON. Motivy na obrázcích odrážejí folklor regionu Podluží.

Jihomoravské obce mohou i letos v soutěži „Náš evropský projekt“ vyhrát 150 tisíc Kč

jizni morava obec kostelBrno, 20. března 2023 - Oprava kulturního domu, výstavba koupaliště, nová cyklostezka, vybudování knihovny, rekonstrukce kapličky či záchrana lokálního biotopu – i takto rozdílné projekty mohou nyní obce přihlásit do šestého ročníku soutěže Náš evropský projekt a vyhrát 150 tisíc korun. A vůbec nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni nebo před deseti lety. Stačí jediné: aby šlo o projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na velikost investice!

Díky osvětě vlastníků půdy budou obce odolnější vůči klimatické změně

jizni morava krajina pole louka cestaBrno, 19. března 2023 - Jak se obce připravují na klimatickou změnu, aby vůči negativním vlivům byly odolnější, zkoumají vědci z Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU. K vyšší odolnosti venkova chtějí aktivně přispět působením na vlastníky zemědělské půdy. Právě ti totiž mohou ovlivnit, jak se v krajině bude hospodařit. V rámci projektu pro ně chystají výstavy, semináře i webový portál, který jim pomůže se v problematice zorientovat a následně aktivně podnikat kroky ke změně.

Soutěž opět hledá budovy i projekty v zástavbě odolávající horku i suchu

mokrad jezirko budovyBrno, 15. března 2023 – Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting pořádá již 5. ročník soutěže Adapterra Awards. Letos kromě jiného ve spolupráci s Jihomoravským krajem ocení i projekty bojující proti přehřívání budov i měst v letních vedrech, suchu i důsledkům přívalových dešťů v zastavěném území jihomoravských obcí. Již realizované projekty se mohou přihlásit do 31. března na webu adapterraawards.cz.

Na jižní Moravě lidé vytřídili již 300 tun vysloužilých baterií

mix baterekBrno, 15. března 2023 – Ve sběru baterií máme za sebou velmi úspěšný rok 2022. V Jihomoravském kraji na sběrných místech (3 164) lidé sesbírali 300 tun použitých baterií. Nejběžnější vytříděnou baterií je ta tužková, v loňském roce jich na sběrných místech odevzdal každý Jihomoravan v průměru 10 ks.

Vědci hledají rovnováhu mezi vlky a lidmi v kulturní evropské krajině

vlk selmaBrno, 15. března 2023 - Porozumět interakcím lidí a vlků v kulturní evropské krajině a předcházet potenciálním kritickým situacím, to si klade za cíl unikátní mezinárodní projekt, který zahájila Mendelova univerzita v Brně. Na řešení se podílí rozsáhlý multidisciplinární tým osmnácti partnerů. Zahrnuje univerzity, státní instituce a nevládní organizace zabývající se životním prostředím nebo lovem. Tým z MENDELU pod vedením Miroslava Kutala bude mít na starost koordinaci projektu v České republice.

Vědci: Úhyn ryb v jezu Bulharech způsobily znečištěné povrchové vody

mrtva ryba jez bulharyBrno, 12. března 2023 - Biologické centrum Akademie věd (AV) ČR prezentovalo možné příčiny vyčerpání kyslíku a následného úhynu ryb v nadjezí jezu Bulhary. Prezentace se uskutečnila v pátek 10. března na společném jednání zástupců Jihomoravského kraje, města Břeclav, Povodí Moravy, s. p. a Moravského rybářského svazu v brněnském sídle krajského úřadu. Dle závěrů AV úhyn ryb nezpůsobil provoz malé vodní elektrárny, příčinou je znečištění povrchových vod. Procesy, které probíhají v nadjezí, vykazují řadu anomálií a lokalitu je třeba podrobně monitorovat.

Válečný Bezkov i rok 1968. Studenti zpracovali a nyní i představí příběhy znojemských pamětníků

pribehy bezpravi pamet narodaZnojmo, 28. února 2023 - Byl konec srpna 1968 a skupina Znojmáků se sešla u sochy Rudoarmějce, aby se ho v odvetě za okupaci Československa pokusila strhnout. Pak se náhle nedaleko objevili cizí vojáci a začali střílet do vzduchu. Obyvatelé města se raději rychle rozutekli. I to je jeden z příběhů, který vyslechli a zaznamenali žáci vyšších ročníků základních škol a znojemského gymnázia v rámci projektu Příběhy našich sousedů. V úterý 7. března 2023 od 17:00 je představí v Centru Louka veřejnosti.

Na ty, kteří se dobře starají o krajinu, čeká 230 tisíc Kč

jizni morava panorama krajina 600Brno, 9. února 2023 - Za chytré nápady, jak pomoct přírodě, bude i v letošním roce možné získat odměnu. Jihomoravští radní schválili záměr vyhlásit druhý ročník soutěže Cena za krajinu 2023. Během února dojde k oficiálnímu vyhlášení druhého ročníku, soutěžící se budou moci hlásit od 1. března do 30. dubna 2023. Vítěze v jednotlivých kategoriích kraj oznámí v září 2023, přerozdělí mezi ně celkem 230 tisíc korun.

V Bzenci se uskuteční Mistrovství ČR v řezu révy vinné

mistrovstvi reva bzenec rezBzenec, 3. února 2023 – Zimní řez révy se řadí ke klíčovým pracím na vinici a jeho správné provedení má výrazný vliv na zajištění kvalitní úrody. Kdo u nás patří k nejlepším v této činnosti ukáže už pátek 17. února 18. ročník Mistrovství ČR v řezu révy vinné. Soutěžící zavítají do vinic Chateau Bzenec, kde budou mít za úkol prořezat keře odrůdy Rulandské bílé s rokem výsadby 2005 a vedením rýnsko-hessenským.

Strana 6 z 441