Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Arboretum v Řícmanicích zasáhl kůrovec, pokácet museli každý šestý strom

Arboretum v Řícmanicích zasáhl kůrovec, pokácet museli každý šestý strom

ricmanice arboreturm mendelu kurovecŘícmanice, 18. února 2020 - Tradiční únorový Den otevřených dveří v arboretu Mendelovy univerzity v Brně v Řícmanicích se letos neuskuteční. Důvodem je kůrovcová kalamita, která se bohužel nevyhnula ani této jedné z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku. „V arboretu probíhají těžební práce, které díky počasí pravděpodobně nebudou ukončeny před chystaným termínem otevření, který byl plánovaný na 22. února," uvedl vedoucí střediska sazenic a arboret Školního lesního podniku Křtiny Václav Hurt. Lesníci museli oblíbenou komentovanou procházku mezi vzácnými stromy letos zrušit z důvodu bezpečnosti návštěvníků.

„Pokácet jsme museli zhruba šestinu všech stromů. Odumírají především smrky omorika původem ze Srbska a východní Bosny a jedle obrovské. Na vině je kůrovec a houbové choroby. Těžbu a odklízení se snažíme dělat co nejšetrněji, abychom nezničili mladé výsadby a povrch půdy. Vše navíc komplikuje teplé počasí, kvůli čemuž se práce zpozdí," uvedl Hurt.

Arboretum Řícmanice se nachází asi 17 km od Brna. Založeno bylo v 60. letech minulého století doc. Jindřichem Chmelařem. Na rozloze 4,31 ha se nachází jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v České republice. Za zhlédnutí stojí mimo jiné jeden z největších exemplářů Blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích v jihoamerických státech Argentina a Chile.

Na Den otevřených dveří do arboreta pravidelně chodí stovky lidí. „Uvažujeme o tom, že bychom návštěvníkům akci vynahradili a zorganizovali ještě letos náhradní termín," dodal Hurt.

Zdroj a foto: MENDELU


Inzerce