Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Dny evropského dědictví nabídnou pátrací hru i workshop středověkého písma

Dny evropského dědictví nabídnou pátrací hru i workshop středověkého písma

Brno, 6. září 2019 – Dny evropského dědictví každoročně v měsíci září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Všechny pobočky Muzea Brněnska při této příležitosti připravily na první dvě zářijové soboty speciální akce.

klaster porta coeli v predklasteri

 

Podhorácké muzeum na sobotu 7. září přichystalo odpolední program věnovaný hospodářským objektům kláštera Porta coeli v Předklášteří. Návštěvníky zde čeká výklad o hospodářských aktivitách cisterciáckých klášterů, prohlídka historické barokní sýpky nebo nově otevřeného Klášterního pivovaru Porta Coeli. Zájemci se mohou zúčastnit také komentovaných prohlídek starých klášterních sadů, kterým se nyní dobrovolníci snaží vrátit původní podobu.

Vila Löw-Beer v Brně zve na procházku po nejstarší brněnské vilové kolonii Černá Pole. „Účastníci se seznámí s historií lokality v průběhu 19. století i s jejími významnými obyvateli, mezi které patřily rodiny židovských magnátů Löw-Beerů a Tugendhatů. Součástí procházky bude návštěva schodišťové haly vily Löw-Beer a běžně nepřístupných prostor dnešní knihovny,“ uvedla mluvčí muzea Lenka Buchtová.

Komentované procházky chystá i Muzeum ve Šlapanicích a Muzeum v Ivančicích. Ve Šlapanicích představí nejzajímavější případy místních četníků z první třetiny minulého století. Rodiny s dětmi se mohou zapojit do pátrací hry, při níž budou poznávat tajemná zákoutí budovy šlapanického muzea a její historii. Dozví se například, kdo v někdejší scholasterii pobýval před bitvou u Slavkova. Rodinná procházka v Ivančicích bude věnována Alfonsi Muchovi. Na děti čekají hry a zábavné aktivity, při nichž poznají nejvýznamnějšího českého secesního malíře netradiční formou.

Památník Mohyla míru nabídne celodenní program pro děti i dospělé v sobotu 14. září. Děti si vyslechnou originální napoleonskou pohádku o bájném ruském pokladu, který se potom vydají hledat. Dospělým jsou určeny komentované prohlídky výstavy o architektovi Mohyly míru Josefu Fantovi a panoramatické prohlídky slavkovského bojiště.
„Návštěvníci uvidí v reálných dispozicích místa a terénní podmínky dílčích střetnutí bitvy u Slavkova. Odkryjeme Napoleonův plán, díky kterému dokázal císař otočit nepříznivou situaci ve své vítězství,“ přiblížil vedoucí Památníku Mohyla míru Petr Bělohoubek.

Památník písemnictví na Moravě představí poklady rajhradské rukopisné sbírky, zahrnující více než sto středověkých knih. Mezi nimi se nachází též rukopis z 10. století, tzv. Martyrologium Adonis, který je druhou nejstarší knihou na Moravě. Účastníci se poté seznámí i s praktickou stránkou vzniku rukopisů a sami si vyzkouší psaní textu brkem podle středověké předlohy a malování iniciál.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci