Zároveň podle mluvčí v přehradě pokračují provozní zkoušky nových zařízení na provzdušňování vody. "Nyní jsou v provozu všechna takzvaná aerační zařízení. Jejich výkon jsme zvýšili s ohledem na vývoj počasí na maximum," řekla Grodová.
Jakost vody v nádrži i hygienické podmínky vody pro koupání mají přesto podle mluvčí Povodí Moravy "zhoršující se tendenci".
Podle posledních rozborů Krajské hygienické stanice má voda v Brněnské přehradě zhoršenou jakost. To je také poslední ze stupňů, kdy je ještě koupání možné bez zdravotních rizik. Vodě, zejména v okolí Kozí Horky, by se ale měli již nyní vyhnout alergici, těhotné ženy a lidé s citlivou pokožkou.
Pokud aplikace síranu železitého při současném dostatečném zvýšení výkonu všech dvaceti provzdušňovacích zařízení zabere, předpokládají vodohospodáři postupné zlepšování stavu.
"Kvalita vody v přehradě i v přítocích nepřetržitě sledujeme, stejně tak pozorujeme i složení fytoplanktonu v celé nádrži," konstatovala Grodová.
Mluvčí Povodí Moravy připustila, že vzhledem k neuzavřené smlouvě s poskytovatelem dotace na vyčištění přehrady a "nemožnosti širšího nasazení dalších dílčích opatření, nemůže Povodí Moravy zveřejnit komplexní výsledky svých testů a nemůže ani oficiálně komentovat účinnost jednotlivých opatření, které mají udržet vodu v nádrži čistou".
Práce na komplexním vyčištění Brněnské přehrady, kterou museli vodohospodáři loni poprvé v historii zcela vypustit, si vyžádaly bezmála čtvrt miliardy korun. Někteří odborníci přitom označili čištění přehrady za "vědecký experiment" a kritizovali zejména skutečnost, že se většina opatření soustředila na samotnou nádrž a nikoliv na přítoky, kudy do nádrže proudí ve velkém fosfor.
Z osmi měst na řece Svratce má čističku a kanalizaci sedm. Veverská Bítýška, která leží přímo u ústí přehrady, je však stále bez kanalizace. Žádná ze sedmi městských čističek vody navíc nemá zařízení na odstranění fosforu, který je pro sinice životadárným prvkem.