Tišnov, 16. května 2014 – Zcela novou, dva kilometry dlouhou naučnou stezku nazvanou Obora Lomnice s celkem devíti zastaveními za skoro 350 tisíc korun v těchto dnech otevřely Lesy České republiky v městysu Lomnice u Tišnova.
Stezka vede lokalitou zdejší bývalé obory, návštěvníky seznamuje se zajímavostmi území včetně údajů o lokální historii, lesním porostu, fauně, flóře a správě lesů. Netradičně bude stezka zaevidována jako multi keška na webových stránkách GEOCACHING.com. Její trasa je vzhledem k členitému terénu vhodná spíše pro pěší turisty. Vybudování naučné stezky velmi pozitivně hodnotí vedení městyse Lomnice.
Výstavbu Lesy ČR realizovaly v rámci „Programu 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR“ sloužícího k podpoře a rozvoji veřejně prospěšných funkcí lesů – k financování konkrétních investičních i neinvestičních projektů na obnovu, výstavbu a údržbu turistických cest, naučných stezek, odpočinkových míst, studánek, kulturních památek, opatření na ochranu biologické rozmanitosti a mnoha dalších činností v lesích obhospodařovaných Lesy ČR.
Témata jednotlivých zastávek naučné stezky Obora Lomnice:
- 1. zastávka – úvod (stezku celkově přibližuje)
- 2. zastávka – sněžné jámy, javor
- 3. zastávka – lovecké chodníky, jasan a habr
- 4. zastávka – les smíšený, monokultury, smrk
- 5. zastávka – zámecké studny, borovice, douglaska
- 6. zastávka – přirozená obnova lesa, ochrana výsadeb
- 7. zastávka – skládkování dřeva
- 8. zastávka – lesní dopravní síť, zámecká obora
- 9. zastávka – záskok, mraveniště, buk
Stručně k historii bývalé obory
Nejstarší písemné zprávy o zvěři na lomnickém panství jsou z roku 1721. Obora sloužila převážně k chovu zvěře. V roce 1809 při invazi napoleonských vojsk na Moravu byl v Lomnici ubytován francouzský generál Davoust, který se svými přidělenými důstojníky vystřílel v oboře veškerou zvěř. Obora následně zanikla. První zmínky o její obnově se datují až k roku 1850. Od 19. století se postupně stavy zvěře navyšovaly. Oficiální záznamy o oboře končí v době před 2. světovou válkou.