Umístění: Jižní Morava Tipy na výlet Zřícenina hradu Cornštejna opět ožívá

Zřícenina hradu Cornštejna opět ožívá

Znojmo, 4. května 2023 – Brány zříceniny hradu Cornštejna u Bítova se otevřely poslední dubnový víkend, kdy vstoupí na nádvoří první návštěvníci letošního roku. V nové sezóně si Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které zříceninu spravuje, připravilo několik novinek. V květnu bude zřícenina hradu otevřena o víkendech i ve dnech státních svátků 1. a 8. 5., od 29. května do 1. října pak denně od 9 do 17 hodin. Návštěvníci si mohou zříceninu hradu prohlédnout s průvodcem, nebo individuálně vlastním tempem.

hrad cornstejn letecka fotografie

 

Novinkou bude zavedení on-line rezervačního systému na prohlídky zříceniny hradu s výkladem průvodce. Vstupenky si mohou návštěvníci rezervovat z pohodlí domova, a to na konkrétní den i čas. Rezervační systém bude umístěn na webových stránkách muzea muzeumznojmo.cz. V novém paláci bude vystaven nově vytvořený model zříceniny hradu Cornštejna, který návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hrad a jeho okolí na přelomu 15. a 16. století.

Po skončení loňské sezóny na podzim 2022 byl v prostoru hradní kaple zahájen záchranný archeologický výzkum (ZAV). Během archeologických prací došlo ke snížení pochozí úrovně terénu, na což navázaly terénní úpravy schodišťového přístavku nového paláce. Při ZAV se podařilo archeologům muzea, vedle jiného, odkrýt starší maltovou podlahu s relikty dřevěné trámové konstrukce.

„Další archeologický výzkum probíhá během stavebních prací souvisejících s dozdívkou jihozápadní hradební zdi, původně obepínající nádvoří. Z tohoto důvodu dojde k omezení části prohlídky na horním nádvoří, za což se návštěvníkům omlouváme,“ vysvětluje archeolog muzea David Rožnovský a přibližuje další zajímavosti: „Ale po dokončení se návštěvníci mohou těšit na nové výhledy a na obnovu původní hradební zdi. Pokud pomineme vlastní těleso hradby a pravděpodobné základy sedmé hradní brány, jsou nejzajímavějším objevem zbytky chaty z mladší doby kamenné objevené pod nejvíce poškozenou částí hradebního zdiva v příkrém svahu nad řekou Dyjí. Podrobněji se s novými poznatky budou moci zájemci seznámit v nové publikaci o Cornštejně, která vyjde v závěru letošního roku.“

„Připomeňme si také loňskou novinku, o kterou byl velký zájem, vyhlídkovou plošinu pro návštěvníky zbudovanou na zastřešení nového paláce na nádvoří,“ upozorňuje ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková a dodává: „Z vyhlídky můžeme vidět širší okolí zříceniny zase z jiného úhlu.“

Nebude chybět tradiční Léto na Cornštejně, kdy se v průběhu července a srpna na zřícenině hradu vystřídá několik skupin historického šermu s divadelními a šermířskými vystoupeními, které by neměly na žádném hradě chybět.

Pro milovníky řemesel a řemeslných výrobků jsme připravili na sobotu 22. července 2023 celodenní jarmark s ukázkami řemesel. Můžete se podívat na práci uměleckého kováře, výrobu dřevěných hraček, proutěného zboží nebo keramiky, ochutnáte středověké placky a kaše, domácí zavařeniny i sirupy a nakoupíte například přírodní kosmetiku, sýry, sušené dobroty nebo domácí chléb. Celý den si užijí také děti, pro které bude připraven bohatý program.

Na začátku září se pak po 10 letech na Cornštejn opět vrací Mezinárodní noc netopýrů, tradiční noční přírodovědná aktivita pořádaná ve spolupráci se Správou NP Podyjí a Českou společností pro ochranu netopýrů.

Nezapomeňte, že parkování pod zříceninou hradu Cornštejna je omezené, proto doporučujeme zaparkovat automobil na odstavné ploše cca 500 metrů směrem na Lančov. Pěší cesta od parkoviště je nově označena žlutou turistickou značkou, která vás dovede až před bránu zříceniny. Návštěva Cornštejna je ideálním cílem i pro výlety na kolech. Pro tento případ je během sezóny posílena autobusová doprava umožňující přepravu kol cyklobusy v rámci Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK).


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci