Umístění: Společnost Zajímavosti 130letý prvotřídní les měl být vrácen v restituci, Lesy ČR ho vykácely

130letý prvotřídní les měl být vrácen v restituci, Lesy ČR ho vykácely

Olešnice, 24. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Olešnice na Blanensku se ohradila proti postupu Lesů České republiky, které podle starosty Zdeňka Peši (NK) vykácely v únoru a březnu velkou část sto třicet let starého lesa, patřící místní farnosti. Vedení obce proto požádalo Českou inspekci životního prostředí o vyšetření zřejmě nezákonné těžby.

vykaceny_les-250

 

„I kdybychom pominuli, že dřevorubci vykáceli porost, který má být vrácen církvi v restituci a lesníci na něm z pohledu stáří cokoliv zhodnotili, jedná se o výměru, která patrně přesahuje limity zákonné těžby, i kdyby byl porost k těžbě určený hospodářským plánem," řekl v úterý starosta s tím, že lesníci zlikvidovali dva hektary prvotřídního lesa.

Mezi olešnickou veřejností navíc podle Peši panují velké pochyby o budoucím zalesnění vykácené holiny. "Myslíme si, že Lesy České republiky ponechají pozemky svému osudu. Nebo spíše je nechají církvi, která bude mít zákonnou povinnost pozemek znovu zalesnit," řekl Peša. Dovodil tak z chování Lesů ČR, které u obce kácely v roce 2006. "Dodnes se s vytěženými pozemky navzdory zákonům nic nestalo, lesníci je nechali zarůst náletovými dřevinami," upozornil starosta.

Les, který dřevorubci v Olešnici vykáceli, přitom představuje pro tamní obyvatele mimořádně citlivou záležitost. Pozemky v lesoparku Horka totiž založil v roce 1881 místní okrašlovací spolek. Baráčníci tehdy vysázeli osm tisíc javorů, stejný počet javorových sazenic, 16 200 borovic, 36 000 smrků a sedm tisíc modřínů. Velká část pozemků patřila olešnické farnosti, která je dala spolku k dispozici. "Pozoruhodné je, že dřevorubci vykáceli les na pozemcích patřící olešnické faře. Ostatní plochy, nespadající do restituce, nechali stát," řekl starosta.

Vedení Olešnice proto požádalo Českou inspekci životního prostředí o vyšetření celé kauzy. Zároveň inspekci požádalo, aby nařídila Lesům České republiky všechny holiny neprodleně zalesnit.

Státem ovládané Lesy České republiky prostřednictvím mluvčího Zbyňka Boublíka tvrzení starosty Olešnice odmítly. "Jedná se o bývalý nezrekultivovaný kamenolom, nikoli o standardní porost. Při těžbě byla v místě zjištěna nepovolená skládka komunálního odpadu – materiál z místního hřbitova a zbytky po ošetřování zeleně v obci. Tento odpad je zde podle našeho zjištění v rozporu se zákonem opakovaně pálen s rizikem následného požáru," prohlásil Boublík.

Lesy podle něj v lokalitě vykácely stromy v souladu se zákonem "za účelem uvolnění přirozeného zmlazení listnatých stromů", které jsou podle Boublíka v zimě bez listí, proto mohou působit dojmem, že plocha je holá.

Plocha je podle Lesů ČR dokonce z podstatné části již takzvaně zajištěná, to znamená, že podle lesníků nevyžaduje zvláštní péči o nové stromky. "Nově je potřeba zalesnit pouze desetinu až patnáctinu hektaru, což je minimum uvedené plochy. Zákon přitom povoluje nechat až hektarovou holinu," řekl Boublík. Tuto část podle něj Lesy ČR "samozřejmě zalesní a budou o ni pečovat na své náklady".

Lesy České republiky odmítly i tezi, že vytěžily pozemky, které v restituci připadnou církvi. "Lesy ČR jsou povinny hospodařit na všech pozemcích státu, ke kterým mají právo hospodařit v souladu s lesním zákonem, to znamená i na pozemcích jichž se budou církevní restituce týkat. Do doby rozhodnutí a přijetí příslušného zákona o církevních restitucích musí LČR zajišťovat řádnou obnovu a ochranu lesa," prohlásil Boublík.

Jiří Nováček, foto: ilustrační


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci