Umístění: Společnost Zajímavosti Archeologové objevili v Brně pozůstatky mamuta či mastodonta

Archeologové objevili v Brně pozůstatky mamuta či mastodonta

Brno, 23. prosince 2010 - Nečekaný objev učinili na začátku prosince brněnští archeologové – při vykopávkách v Orlí ulici v samém centru města, při kterých mapovali středověké a novověké osídlení lokality, narazili v hloubce pěti metrů zcela náhodou na pozůstatky klů pravěkého zvířete.

mamut-mastodont-archaia1

 

„V průběhu výzkumu byly v rámci geologického podloží zachyceny relikty dvou klů pravěkého mastodonta (vyhynulý druh příbuzný mamutům pozn. red.) či mamuta. Lze říci, že se jedná o nečekaný nález, protože zachycení takovýchto archeologických památek bývá vzhledem k nálezovým okolnostem a prostředí, v němž se nacházejí, často pouze dílem náhody,“ přibližuje objev archeolog Petr Holub.

„První z fragmentů, značně poničený výkopovými pracemi strojovou mechanizací, dosahoval délky pouze okolo čtyřiceti centimetrů. Zachována byla špička klu. Druhý nález nebyl taktéž dochován v celém rozsahu, ale jeho délka dosahuje již okolo jednoho metru. Opět byla dochována část při špici klu,“ podotýká Holub s tím, že vzhledem k uložení v písčitém prostředí šlo o velice křehký nález, kvůli které se nepodařilo vyzvednout kly v kuse. Navíc byly ostatky objeveny v průběhu velmi mrazivého odpoledne a vzhledem k vývoji počasí bylo podle Holuba nemyslitelné nechat je k vyzvednutí na druhý den, protože by hrozilo jejich popraskání a znehodnocení mrazem. „Přistoupili jsme proto k vyzvednutí nálezu za každou cenu,“ doplňuje Holub a podotýká, že poslední práce dokončovali archeologové až za tmy.  

mamut-mastodont-archaia2

Jelikož v nejbližším okolí nebyly při dalším průzkumu nalezeny žádné podobné nálezy a kly byly nalezeny nedaleko od sebe, předpokládají archeologové, že se jedná o ostatky jednoho zvířete. „Ostatky lze předběžně označit za pozůstatek mršiny chobotnatce, který v tomto prostoru před mnoha, snad i stovkami tisíc, let uhynul. I přes poměrně pečlivý průzkum okolí nálezu a souvisejících geologických horizontů nebyly v tomto prostoru nalezeny žádné stopy lidské činnosti. To by předběžně potvrzovalo i teorii o náhodném úhynu zvířete. Vzhledem ke stáří nálezu a podmínkám pro uchování kostí se z nalezeného, resp. nenalezeného skeletu dochovaly pouze kly, které nejlépe ze všech ostatní kostí odolávají degradačním procesům,“ doplňuje Holub s tím, že podobné nálezy přitom nejsou na území Brna nijak ojedinělé.

 „Jedním z posledních brněnských nálezů mamuta jsou odkryté pozůstatky jedince při loňském výzkumu na ulici Vídeňské. Za posledního jej můžeme považovat i téměř doslovně, neboť v době, do které je kladeno osídlení ulice Vídeňské - magdalénienu - se u nás již mamuti prakticky nenacházeli,“ upozorňuje Zdeňka Nerudová z Moravského zemského muzea. Naopak pravděpodobně nejstarším nálezem slona na území Brna je obratel mladého jedince s vyrytými vrypy, který pochází se Stránské skály a jeho stáří je odhadováno na 600 tisíc let.

mamut-mastodont-archaia3

„Ačkoliv je území města Brna na archeologické pozůstatky velmi bohaté, vždy nás překvapí nějakým novým, nečekaným nálezem. Všechny tyto poznatky nám pomáhají rekonstruovat prostředí, ve kterém žili a pohybovali se naši předkové,“ dodává Nerudová s tím, že kly dostanou do rukou odborníci z Moravského zemského muzea, oddělení Anthropos. „S kolegy s Mendelovy univerzity jsme spolupracovali na geologickém vyhodnocení lokality, které pomůže nález datovat. Pokud se kel podaří dobře složit (slepit) a nakonzervovat, bude v budoucnu vystaven v připravované archeologické expozici v Muzeu města Brna na Špilberku,“ uzavírá Nerudová.

Kryštof Turek, foto: archiv Archaia Brno


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci

Komentáře a dotazy k produktu  

 
0 #1 2010-12-23 13:37
A kde nechali zbytek z toho mamuta? :)
Citovat