"Během léta jsme nemuseli zakázat koupání v žádné z 410 koupacích oblastí, které na jižní Moravě jsou," řekl hygienik. "Pouze uprostřed srpna nás znojemský magistrát informoval o souvislé, pravděpodobně ropné skvrně na hladině Vranovské přehrady. Následný odběr vzorků ale žádné znečištění neprokázal," zdůraznil Staněk.
Jihomoravští hygienici během letní sezony odebrali z vodních nádrží a koupališť 6993 vzorků. "Uložili jsme pět blokových pokut celkem za 7000 korun," shrnul Staněk. Provozovatelům koupališť podle něj občas chyběly schválené provozní řády, tu a tam nebyly v pořádku předepsané rozbory vody a někde inspektoři našli nadlimitní množství mikrobiologických částic nebo příliš mnoho volného chlóru. "Ve všech případech provozovatelé odstranili závady takřka neprodleně," řekl hygienik.
Na bezproblémovém hygienickém vyústění letní koupací sezony mělo podíl podle hygieniků počasí. "Menší počet horkých dní vedl k menší návštěvě koupališť, vody tak netrpěly příliš velkým znečištěním od samotných návštěvníků," řekl hygienik. Podle Staňka se totiž na problémech s kvalitou vody často podílejí i sami rekreanti. "Jak je u lidí obvyklé, nedodržují rádi nařízení a doporučení. Před vstupem do vody se nesprchují a neomývají, čímž si pak sami zvyšují znečištění vody, ve které se koupají," uzavřel.