Věci z 18. a 19. století budou nejspíš památkou z panského dvora. Podle Šmerdy archeologové dohlíželi na výstavbu už od jejího zahájení.
Více než památky z panského dvora však zajímají archeology možné pozůstatky z doby 3500 až 2000 let před naším letopočtem. Podobné totiž lidé v minulosti v okolí našli. "Na území dnešního hřbitova, který sousedí s parcelou pro Kaufland, stávala za první republiky pískovna. Při těžbě písku byly nalezeny kostrové hroby s věcmi z kultury zvoncovitých pohárů z pozdní doby kamenné," připomněl archeolog.
"Nález může být mnohem rozsáhlejší než z doby první republiky. Zprávy z našich inventárních knih uvádí také nálezy z keltského období na přelomu letopočtů a zároveň kamennou industrii v podobě broušených nástrojů," řekl Šmerda.
Investor provádí v současnosti na místě výkopové linie na stavbu inženýrských sítí.
V případě nálezu musí archeologové se stavební firmou sestavit takový harmonogram, který umožní zdokumentování nálezu, ale zároveň i pokračování v práci. "Domluva je obtížná, ale ještě se mi nestalo, abychom se s ěkým nedomluvili. Výzkum se musí ze zákona uskutečnit, aby se zachovalo kulturní dědictví pro další generace. Investor to musí umožnit a my bychom určitě žádné objevy nenechali vybagrovat," zdůraznil Šmerda.
Podle něj se většinou práce archeologů omezí na místo a blízké okolí nálezu, přičemž stavba může pokračovat na jiných místech.
Podobně tomu bylo loni v Kyjově, kde se právě při budování Kauflandu našly rozsáhlé pozůstatky. "Objevili jsme pohřebiště germánského kmene Langobardů a částečně i sídlištní a pohřební areál z přelomu pozdní doby kamenné a starší doby bronzové. Situace byla komplikovaná, protože nastalo určité zdržení výstavby. Na druhou stranu byl nález převážně na území plánovaného parkoviště, a proto se stavěla příjezdová komunikace, inženýrské sítě, a nakonec parkoviště, které jsme postupně uvolňovali," uvedl Šmerda.