Brno, 2. února 2011 - Husarský kousek se podařil zaměstnancům Správy Národního parku Podyjí – na počátku ledna se jim totiž podařilo na území parku v lokalitě Devíti mlýnů poprvé „ulovit“ bobra evropského. Protože se však jedná o chráněné zvíře, vypomohli si fintou, za kterou by se nemusel stydět ani James Bond. Na zvíře nastražili automatickou fotopast!
„Fotopast je speciální přístroj, který se spouští na základě impulzu čidla. Za denního světla se spouští při pohybu, v nočním režimu reagují na změnu tepla. Výhodou zařízení je, že pracuje automaticky a lze je ponechat venku „nastražené“ v kuse řadu dní a nocí, než se vybijí baterie,“ říká Martin Valášek, zoolog správy NP Podyjí s tím, že na území parku se stopy po činnosti bobra nalezly poprvé před třemi lety.
Od té doby se podle Valáška bobři objevují pravidelně a lze vypozorovat jejich pozvolné šíření proti proudu řeky. Mimo území parku, zejména na Dyji pod Znojmem, se bobři vyskytují asi od poloviny 90. let minulého století. „Zprávy o dřívějším výskytu bobra na území Národního parku Podyjí nejsou k dispozici. Je to tedy nový druh pro park, poprvé prokázaný v zimě 2007/2008,“ vysvětluje Valášek.
Vybrat místo, kam nastražit fotopast, bylo prý velmi jednoduché. „Místo jsme vybrali ve spolupráci s našimi strážci podle čerstvých požerků v místě, kde byl předpoklad, že se bobři příští noci vrátí. „Načatý“ strom, který je na fotografiích s bobrem, padl v noci z 10. na 11. ledna. V podstatě to bylo „na jistotu“, takže jsme ani moc nečekali,“ pochvaluje si Valášek. Jiná varianta vyfotografování bobra prý nepřipadala v úvahu „Pro svůj noční způsob života a velikou plachost se bobři fotografují jen velice obtížně,“ upozorňuje zoolog.
Každopádně bobři v parku nejsou jedinými druhem, na které upírají ochránci pozornost. Intenzivně se snaží prokázat také výskyt vzácné kočky divoké, jejíž přítomnost na rakouské straně Podyjí opakovaně prokázali jejich rakouští kolegové.
„Věřím tomu, že pokud se kočka divoká opravdu vyskytuje i na české straně Podyjí, dříve či později se její výskyt podaří prokázat, ať už pomocí fotopasti, nebo pomocí DNA z chlupů, které ulpí na speciálních lapačích „navoněných“ vábící látkou. Několik těchto lapačů je v Podyjí již nainstalováno,“ doplňuje Valášek.
A na závěr – schválně, věděli jste proč bobři nyní v zimě kácí stromy? „Je to zejména proto, aby se v období, kdy je málo jiné zelené potravy, dostali k mladším větvím a větvičkám v korunách stromů, jejichž kůra je pro ně stravitelná, na rozdíl od kůry kmene, kam dosáhnou. Viditelné „hrady“ nebo hráze z klacků si bobři v Národním parku Podyjí nestaví,“ uzavírá Valášek.
Kryštof Turek, foto: archiv Správy NP Podyjí
Komentáře a dotazy k produktu
RSS informační kanál kometářů k tomuto článku.