Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Chcete lázně na pojišťovnu? Připravte si pevné nervy

Chcete lázně na pojišťovnu? Připravte si pevné nervy

17. května 2013 (MEDIAFAX) - Máte za sebou infarkt, trápí vás astma, nebo jste po gynekologické operaci a lékař vám doporučil lázeňský pobyt? Připravte si pevné nervy, hodně času na obíhání lékařů a zdravotní pojišťovny a také peníze. Může se vám stát, že místo plně hrazeného pobytu vám pojišťovna proplatí pouze procedury a zbytek, tedy ubytování a stravu, si budete muset hradit sami. Počítejte s tím, že v tomto případě vás den vyjde okolo 500 korun.

lazne

 

Pokud odborný lékař doporučí lázeňský pobyt, musí vám vyplnit doporučení. To přinesete svému praktickému lékaři. Ten s vámi sestaví léčebný plán a pošle žádost do pojišťovny.

Jestliže žádáte o komplexní (tedy plně proplácenou) léčbu, váš zdravotní stav si ještě projde revizní lékař z pojišťovny. Následně pošle žádost do lázní, které vám vybral praktik, a ty vám určí termín.

Pobyt v lázních se počítá jako pracovní neschopnost. Pojišťovna pak za vás během tří týdnů (u dětí dokonce i měsíc) zaplatí prakticky vše - ubytování, plnou penzi i léčebné procedury. Vy sami zaplatíte pouze regulační poplatek ve výši 100 korun/den. V některých zařízeních si k regulačnímu poplatku přidají i částku ve výši 25 korun jako doplatek "za budovu" a ve všech lázeňských městech se vybírá speciální lázeňský poplatek, a to 15 korun/den (ten neplatí lidé starší 70 let).

Zaplatíte si ubytování a stravu

Jestliže vám pojišťovna nabídne pouze příspěvkovou lázeňskou péči, sami si zaplatíte ubytování a stravování včetně lázeňského poplatku a v některých případech i poplatku za budovu. Regulační poplatek ale již hradit nemusíte.

Nejlevnější ubytování stojí okolo 500 korun za den a postel v dvoulůžkových pokojích. Našli jsme i nabídky za poloviční sumy, ale platí pouze mimo sezónu, většinou od listopadu do února.

Pojišťovna žádost zamítne

Pokud vám pojišťovna žádný příspěvek neschválí, můžete do lázní nastoupit jako samoplátce, většinou zaplatíte minimálně přes tisíc korun za den. Například senioři v sezóně zaplatí 10,4 tisíce korun za sedm nocí v Priessnitzových lázních, kde kromě tří pohybových terapií mají nárok také na léčivou bylinnou perličkovou koupel, přísadovou bylinkovou koupel, vířivou koupel s rašelinou, dva parafinové obklady a jeden zábal z jílu, dvě klasické masáže a kyslíkovou terapii.

Informace o konkrétních cenách se můžete dozvědět například z webu Centra lázeňských pobytů (http://www.clp.cz/), kde se u některých zařízeních dočtete i o jednotlivých léčebných postupech.

Pokud přemýšlíte o návštěvě některého z relaxačních domů, měli byste se ještě podívat, zda má vaše pojišťovna uzavřenou smlouvu s daným zařízením. Pro jednodušší hledání se můžete podívat na seznam zařízení, které má nasmlouvané VZP.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci