Kyjov, 29. prosince 2010 (MEDIAFAX) - V Jihomoravském kraji podalo zatím výpovědi 528 lékařů. Ve středu to uvedl krajský koordinátor akce Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme Petr Kus z Nemocnice u sv. Anny v Brně s tím, že do konce roku může ještě několik výpovědí zaměstnavatelům dorazit.
"Počty lékařů jsou v různých nemocnicích různé. V souhrnu to vypadá, že ze špitálů chce odejít zhruba polovina doktorů," řekl Kus.
Krajský úřad v Brně již zřídil společnou pracovní skupinu, která se začne výpověďmi lékařů zabývat od 3. ledna. "Konkrétní opatření začne hejtmanství přijímat ve chvíli, kdy bude přesně jisté, kolik lékařů a kde chce odejít," řekl mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček. Dodal, že v "krizovém štábu" zasednou spolu s hejtmanem Michalem Haškem a krajským zdravotním, radou Oldřichem Ryšavým (oba ČSSD) i ředitelé všech krajských nemocnic a šéfové jednotlivých odborových klubů.
Situace v každém ze zdravotnických zařízení na jižní Moravě je na konci roku jiná. Jednotlivé nemocnice se liší jak počtem podaných výpovědí, tak odbornou skladbou lékařů, kteří hodlají špitály opustit.
V brněnském Masarykově onkologickém ústavu a ve Vojenské nemocnici v Brně například nepodali lékaři, stejně jako v nemocnici v Hustopečích nebo v Tišnově, ani jednu výpověď, z Blanska a Ivančic se chystají odejít pouze dva zdravotníci.
Zásadní problém by však avizovaný exodus doktorů způsobil v Úrazové nemocnici v Brně, kterou se chystá opustit 41 z 65 lékařů, převážně anesteziologů, chirurgů a traumatologů. "Pokud by skutečně odešli všichni, přestalo by se v nemocnici operovat," řekl ředitel Karel Doležal. Úrazová nemocnice, kterou zřizuje město Brno, by tak ztratila odborné opodstatnění a musela by se zaměřit pouze na doléčování pacientů a ponechala by si pravděpodobně jen několik ambulancí.
Velký počet lékařů podalo výpovědi i v obou brněnských fakultních nemocnicích. Kliniku u sv. Anny chce opustit 140 lékařů, Fakultní nemocnici Brno-Bohunice 122 doktorů. Podle ředitele bohunické kliniky, jedné z největších v České republice, podali na jeho klinice výpovědi zejména mladí, neatestovaní lékaři. Chod bohunického kolosu by tak neměl být paralyzován.
Problémy mohou odchodem způsobit lékaři v okresních nemocnicích. V Břeclavi dalo výpověď 58 doktorů. Vyškovskou nemocnici se chystá k 1. březnu opustit zhruba polovina lékařů - ředitelka Věra Seidlová má na stole 47 výpovědí.
Hromadný odchod zdravotníků by zásadně paralyzoval i nemocnici v Kyjově, se kterou hodlá rozvázat pracovní poměr 64 lékařů. Situace v kyjovském špitále, jež je i největším zaměstnavatelem v okrese Hodonín, je přitom paradoxní. Nový management nemocnice, dosazený krajským úřadem před necelým měsícem, se rozhodl šetřit. Pracovní smlouvy neprodloužila nemocnice lékařům v důchodovém věku, zastavila provoz pohotovosti na odloučeném pracovišti ve Veselí nad Moravou, některé zákroky při službách shromáždila do jedné ambulance a podle všeho připravuje i kroky ke sloučení některých primariátů.
Z exodu lékařů nemocnice v Kyjově může paradoxně vytěžit konkurenční špitál v dvacet kilometrů vzdáleném Hodonínu. Tamní zařízení se chystá opustit 23 lékařů, vedení se proto kvůli možnému zhroucení systému již nyní poohlíží po náhradách na Slovensku. "Hledáme možnosti, jak využít blízkosti hranic. Chceme začít spolupracovat s lékaři ze Slovenska," řekl ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.
V odborných kruzích přitom panuje přesvědčení, že hromadný příchod slovenských lékařů do moravských nemocnic je během jara příštího roku reálný. Ve své domovině si vydělají v přepočtu zhruba tři pětiny toho, co čeští lékaři dnes, proti jejich angažmá není veřejné mínění ani odbornost či jazyková bariéra.