Brno, 1. března 2012 (MEDIAFAX) - Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zahájila ve čtvrtek poskytování letecké záchranné služby v nočních hodinách. Noční provoz dosud zajišťovala Olomouc, odkud se služba přesunula právě do Brna, sdělil ředitel jihomoravských záchranářů Milan Klusák.
Přesunutí poskytování noční letecké služby nastalo po konzultacích a domluvě mezi zástupci vedení krajských úřadů a zdravotnických záchranných služeb Olomouckého a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina. "Cílem je zlepšit organizaci nočního provozu, a tím i zvýšit dostupnost této nezastupitelné složky přednemocniční neodkladné péče," uvedl Klusák.
Podle něj bude záchranná služba v noci k dispozici pro Jihomoravský a Olomoucký kraj, Vysočinu a částečně i Pardubický. "Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou kraje Moravskoslezského budeme společně poskytovat službu pro kraj Zlínský," dodal Klusák.
Důvodů, proč se lety přemístily z Olomouce do Brna, bylo hned několik. "Brno svým širokým zdravotnickým zázemím dvou fakultních nemocnic s traumacentrem, komplexním cerebrovaskulárním centrem, centrem invazivní kardiologie, popáleninovým centrem a specializovanými centry pro dětské pacienty poskytuje nepřetržitě zdravotní služby občanům nejen kraje Jihomroavského, ale také i občanům Kraje Vysočina a z části i z krajů Pardubického a Zlínského. Toto zázemí mnohdy využívají i lidé z Olomouckého kraje," řekl ředitel.
Jak dodal, velký význam mělo i zlepšení a rozšíření plošného pokrytí území České republiky. "Rozhodujícím faktorem byl i ekonomický dopad změny. Spolu s omezením letů ekonomicky nevýhodných po trojúhelníku, které jsou i časově náročné, nastane zlepšení dostupnosti této služby. Větší benefit pro pacienta zajistíme nižším náletem, což je přínosem pro občany i pro vyšší hospodárnost," uvedl.
"V noci se létá v dopředu vypočtených výškách. Je potřeba udělat důkladnou přípravu. Přes den vylétáme během tří minut, v noci tak za čtvrt hodiny," řekl Pavel Müller, pilot a spolumajitel společnosti Alfa-Helicopter, která leteckou službu zajišťuje.
Mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová doplnila, že je letecký zásah sekundární. "Primárně je pacient ošetřený posádkou, která přijela po zemi. Poté může nastat rychlá přeprava vrtulníkem. Typickým příkladem může být otrava oxidem uhelnatým, která je v poslední době častým jevem. Člověk se nadýchá, posádka ho na místě ošetří, převeze do nemocnice, kde je zjištěna hladina oxidu uhelnatého. Pokud je vysoká, je nutná specifická léčba, která je pouze v Ostravě. K tomu může právě sloužit letecká přeprava," řekla Zuchová.