Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Kraj zřídil krizové linky pro otrávené methanolem a zahájil hon na černé palírny

Kraj zřídil krizové linky pro otrávené methanolem a zahájil hon na černé palírny

Brno, 12. září 2012 (MEDIAFAX) - Obyvatelé jižní Moravy, kteří vědí o černých palírnách nebo tuší ve svém okolí výrobu nelegálního alkoholu, mají o svém podezření ihned informovat policii nebo státní úřady. Po zasedání Krizového štábu Jihomoravského kraje k tomu ve středu vyzval veřejnost hejtman Michal Hašek (ČSSD).

palenice-barely-krystof-turek

 

"Vzhledem k počtu mrtvých, kteří se otrávili pančovaným alkoholem, nejde o žádné udavačství," řekl. Dodal, že nikdo zatím netuší, kolik smrtelně jedovatého alkoholu mezi lidmi koluje. Úřady zatím nevědí, odkud pochází. "Prvotní je nyní zajistit, aby všichni věděli, že nemají pít podezřelý alkohol nebo levné kořalky neznámého původu," řekl Hašek.

Jihomoravský krajský úřad proto zřídil kontaktní místo v nemocnici v Kyjově na Hodonínsku. Tam bude v nepřetržitém provozu krizová a informační linka 518 601 335, na níž se mohou lidé v případě příznaků otravy nebo pochybností o původu alkoholu, který mohou mít doma, obracet.

Ve spolupráci s brněnskými vysokými školami uvede během středy kraj do provozu také laboratoře, ve kterých si budou moci lidé nechat bezplatně otestovat alkohol, o jehož původu si nejsou jisti. Náklady na rozbory ponese podle hejtmana rozpočet krajského úřadu. Veškeré informace týkající se metylalkoholové krize pak hejtmanství vyvěsí po poledni na svém oficiálním webu http://www.kr-jihomoravsky.cz/ .

Od zjištění prvních otrav metylalkoholem na jižní Moravě provedli podle Haška policisté, hygienici, celníci a pracovníci potravinářských inspekcí více jak stovku kontrol. Razie se uskutečnily ve firmách zabývajících se výrobou a prodejem alkoholu, restauracích, hospodách, nálevnách i obchodech. "Zdroj závadného alkoholu jsme zatím nezjistili," konstatoval Hašek. Plošné kontroly provozoven budou podle něj pokračovat.

Poté, kdy zajistí politici informování veřejnosti, plánují podle Haška diskutovat v parlamentu o změnách legislativy, která by výrobu a distribuci pančovaného alkoholu ztížila. "Pokud někdo vyrábí takový alkohol, který pančuje, přimíchává do něj savo nebo jiné látky a lidem pak hrozí oslepnutí nebo dokonce úmrtí, jde o prachsprostý zločin. Ten se nesmí nikomu vyplatit," řekl Hašek. Zdůraznil, že celé téma je nepolitické - bude proto dobře, když se na potírání černého byznysu s lihem budou podílet všechny politické strany.

"Za KDU-ČSL jsme připraveni každé zpřísnění zákonů podpořit," přidal se první náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Na jižní Moravě se během posledního týdne prokazatelně otrávili metylalkoholem dva lidé. Dvaačtyřicetiletý muž z Havířovska na následky otravy zemřel v noci na středu v nemocnici ve Znojmě. V nemocnici v Kyjově na Hodonínsku bojuje o život devětadvacetiletý mladík. Lékaři přitom u něj vyloučili uzdravení, muž má paralyzovány důležité životní orgány. ""Pacient je na umělé plicní ventilaci. Má nenávratně poškozený mozek. Dáváme mu základní léčbu, kterou nerozšiřujeme," řekl ředitel nemocnice Petr Svoboda. Doplnil, že pokud se mladíkovi zastaví srdce, lékaři jej nebudou oživovat.

V celém Česku během posledního týdne zemřela na otravu metylalkoholem desítka lidí. Případy otravy závadným lihem se přitom v posledních desetiletích v zemi podle zdravotníků daly spočítat na prstech jedné ruky.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci