Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Nemocnice v Kyjově se chystá zrušit psychiatrii

Nemocnice v Kyjově se chystá zrušit psychiatrii

Kyjov, 18. září 2011 (MEDIAFAX) - Ředitel Nemocnice v Kyjově na Hodonínsku Josef Pejchl hodlá na klinice zrušit k poslednímu listopadu psychiatrickou ambulanci. Za poslední rok je využita na sedmdesát procent a během pololetí vyprodukovala ztrátu skoro 120 tisíc korun, řekl ředitel.

nemocnice-Kyjov250

 

Pokud skutečně Pejchl psychiatrickou ambulanci zruší, přijde o místo jeden z nejaktivnějších kritiků nového vedení špitálu Jaroslav Kliment. "Je to klasická šikana. Snaží se mě zbavit jako nepohodlného lékaře, který je u všech iniciativ za jeho odvolání. Také chce rozbít ambulanci, což už nám dělá delší dobu," uvedl Kliment na webu občanského sdružení Zaměstnanci pro Nemocnici Kyjov.

Šéf nemocnice se hájí tím, že provoz ambulance je ztrátový a proto chce přejít od prosince na jiný systém péče. "Podle analýzy byla ambulance za posledních dvanáct měsíců využita jen na sedmdesát procent a od začátku roku do července vyprodukovala ztrátu téměř sto dvacet tisíc,“ uvedl Pejchl.

Tyto argumenty ale Kliment, který psychiatrickou ambulanci převzal ve špitále před čtyřmi lety, napadl v Hodonínském deníku. "Účelově žongluje s čísly. Za poslední čtyři měsíce nám klesly výkony, a to jeho přičiněním. Přestěhoval nás do nevhodných prostor, sebral konzultační místnosti a tím nás omezil při práci," postěžoval si Kliment. Ředitel chce psychiatrickou péči od prosince zajistit externisty, což by podle něj mělo být efektivnější. "Tím pádem, ale snižuje kvalitu péče a ohrožuje jak následnou, tak akutní péči, a bez ní může nemocnice jen těžko fungovat," tvrdí psychiatr.

Právě jeho by se mělo zrušení ambulance dotknout především. "Organizační změna je bohužel spojená s nutností ukončit pracovní poměr Jaroslava Klimenta. V důsledku této změny se stane nadbytečným zaměstnancem," napsal ředitel nemocnice v žádosti o souhlas odborům a dodal, že další zaměstnanci ambulance by ale přešli na jinou práci.

Lékař Jaromír Břeň v souvislosti s chystaným rušením psychiatrie uvedl, že například na kyjovské jednotce intenzivní péče je "denním chlebem" pacient, který má akutní, život ohrožující psychiatrickou diagnózu. "Přivážejí lidi s depresí, kteří při sebevražedném pokusu sní prášky. Tyto případy by byly bez dostupnosti psychiatra těžko řešitelné," řekl. Dodal, že je prakticky nemožné poradit si s nezvladatelným pacientem v psychóze bez psychiatra. Ředitele Pejchla zároveň vyzval, aby zveřejnil, jak hodlá pro takové pacienty zajistit péči.

Vedení Odborové organizace Nemocnice Kyjov vidí Klimentův vyhazov jako účelový. "Chce zbavit odboráře doktora Klimenta. Tím také přímo ohrozí péči o pacienty. Zrušením psychiatrické ambulanci a bude nadbytečný psychiatr a v přímé návaznosti odejdou i všichni psychologové," upozornila zakladatelka odborů Monika Hálková s tím, že psychiatrů je v Kyjově a okolí nedostatek.

Hálková na pondělí připravuje dopis řediteli a dotaz pro ombudsmanku kyjovské nemocnice Havlíkovou, jestli tímto způsobem ředitel hájí práva pacientu a zájmy nemocnice. "Taky se chci obrátit na pana krajského radního, který řekl něco v tom smyslu, že náš ředitel zatím nemá podnikat žádné razantní a personální kroky," uvedla Hálková.

Krajský zdravotní rada Oldřich Ryšavý (ČSSD) to ale popřel. "Řekl jsem odborářům, ať mi podají písemně konkrétní pochybení v řízení nemocnice. Ty pak nechám prošetřit kontrolním odborem krajského úřadu. Zatím však žádné konkrétní dokumenty nemám," řekl. Co se týká psychiatrické ambulance, ta je podle něj zcela v kompetenci ředitele nemocnice. "On má zodpovědnost ke zřizovateli, aby zajistil dané služby. My nemáme právo do toho jako zřizovatel vůbec vstupovat, případné spory by pak řešily soudy," prohlásil Ryšavý.

Odboráři nyní dávají dohromady seznam Pejchlových pochybení. "Pokud se ukáže, že jsou natolik závažné, tak navrhnu, aby se z toho vyvodily důsledky," dodal Ryšavý. Připustil, že pokud by se zjistilo pochybení velmi závažného charakteru, tak by mohl Pejchl na ředitelské pozici i skončit.

Situace v nemocnici není podle Ryšavého černobílá. "Mluvil jsem s představiteli všech čtyř odborových svazů, které v nemocnici fungují. Spektrum názorů je tam od absolutních zastánců vedení po absolutní negaci ředitele," řekl agentuře Mediafax krajský zdravotní rada. Podle něj se v Kyjově nakupily deset let neřešené problémy. "Vypadávají jako kostlivci ze skříně. Ať už bude v kyjovské nemocnici ředitelem kdokoliv, bude je muset řešit. A zaměstnancům se to rozhodně líbit nebude," zdůraznil stanovisko zřizovatele Ryšavý.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci