Kyjov, 27. října 2011 (MEDIAFAX) - Navzdory vnitřním personálním sporům hospodaří nemocnice v Kyjově na Hodonínsku od začátku roku se ziskem pěti a půl milionu korun. Vyplývá to ze zářijové účetní uzávěrky.
Podle ekonomického náměstka špitálu Davida Koribského vzrostl oproti měsíci červenci 2011 zisk o téměř jeden a půl milionu korun. Podle něj je dán kladný výsledek hospodaření především tvrdými úsporami, které se v nemocnici v uplynulých měsících uskutečnily. "Daří se nám pomalu stahovat ztrátu z minulého roku s tím, že v současnosti pracuji na celkové optimalizaci ekonomického stavu nemocnice," komentoval aktuální čísla Koribský.
Nový management kyjovské nemocnice, extrémně neoblíbený u části zdravotníků, se podle ekonomického náměstka chce v příštích měsících zaměřit na investice a modernizaci některých oddělení. Po vzoru západních států zřídili v Kyjově na podzim centrální příjem pacientů, který má lidem pomoci k snadnějšímu přístupu k lékařské pomoci v době pohotovostní služby. Provoz takzvané Emergency však kritizují někteří lékaři. Vyčítají ambicióznímu projektu, že je nedomyšlený a spuštěný překotně.
Navzdory úsporám se chystá nemocnice v Kyjově také investovat. V příštím roce plánuje pořídit i další přístroje a především nakoupit nové sanitky. Pro pacienty se v areálu nemocnice výrazně rozšíří možnost parkování, které je v současné době nedostatečné. "Plánujeme také otevřít sociální lůžka jako pomoc především rodinám dlouhodobě nemocných pacientů a stacionář pro pacienty s infúzní léčbou," prozradila některé plány na příští rok náměstkyně ředitele Eva Havlíková.
Po příchodu současného ředitele Josefa Pejchla do nemocnice v listopadu 2010, bylo její hospodaření ve ztrátě devatenáct milionů korun "Za hlavní úspěch považuji to, že současné vedení nemocnice výrazně zlevnilo a zprůhlednilo nákupy spotřebního materiálu a distribuci léků, přešetřilo se několik nevýhodně pro nemocnici uzavřených smluv," řekl Pejchl.
„V polovině října se podařilo dokončit rekonstrukci zfušované přístavby chirurgického pavilonu, která se jen pár let po otevření nacházela v havarijním stavu," dodal ředitel, který od svého nástupu v Kyjově prakticky nepřetržitě "válčí" s řadou primářů, lékařů a zdravotních sester.
Navzdory protestům čtyř odborových organizací však Pejchla krajský úřad ve funkci ředitele jednoho z největších mimobrněnských špitálů na jižní Moravě potvrdil. Krajští radní však doporučili Pejchlovi, aby zásadně zlepšil způsob komunikace se zdravotníky. Zároveň poslali do nemocnice audit, který do hloubky zjišťuje, jak špitál s tisícovkou zaměstnanců hospodařil za minulého vedení a jak si vede nový management.