Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Primář ivančické nemocnice zproštěn viny za špachtli nechanou v těle pacientky

Primář ivančické nemocnice zproštěn viny za špachtli nechanou v těle pacientky

Brno, 1. července 2011 (MEDIAFAX) - Okresní soud pro Brno-venkov v pátek vynesl rozsudky nad primářem gynekologického oddělení nemocnice v Ivančicích u Brna Alešem Soukalem a třemi zdravotními sestrami, kteří při operaci zapomněli v těle Zdeňky Kopečkové 28 centimetrů dlouhou chirurgickou špachtli. Primáře Soukala obvinění zprostil.

Operace-chirurgove-KT6

 

Kopečková žila s chirurgickým nástrojem v těle 145 dní, než lékaři na chybu přišli a nástroj jí vyoperovali. Pacientka během té doby trpěla nesnesitelnými bolestmi.

Státní zástupce obžaloval primáře gynekologického oddělení Aleše Soukala a zdravotní sestry Romanu Hanušovou, Lenku Šicovou a Danu Staňkovou z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozilo jim až roční vězení. Poškozená Kopečková žádala po nemocnici 702 tisíc korun náhrady - 372 tisíc jako bolestné a 330 tisíc za ztížené budoucí uplatnění v životě.

Podle soudkyně Lenky Šulcové primář při operaci nepochybil. Oba znalci se shodli, že s ohledem na konstituci pacienty a tvar nástroje i při největší obezřetnosti se mohlo stát, že nástroj nemuseli objevit. Soud proto rozhodl, že primář při operaci neporušil důležitou povinnost. "Nástroj byl velmi kluzký a oblý, soudu nebylo než jej obvinění zprostit," řekla soudkyně.

U instrumentářky Dany Staňkové soud prokázal, že nástroje potřebné pro operaci počítala. Po přesvědčení, že vše souhlasí, vše nahlásila operatérovi. "Podstatné je, že v rámci náročné a komplikované operace byla na sále tři operační síta - část nástrojů přinesli navíc instrumentáři v průběhu operace. Plošný ekartér mohl některý z asistentů vzít v průběhu operace," řekla soudkyně s tím, že proto Staňkovou obžaloby zprostil.

Lenka Šicová, vedoucí centrální sterilizace se podle dopustila trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle soudkyně sice nevěděla, že svým jednáním může ohrozit něčí zdraví, ale vzhledem k zastávané pozici měla předpokládat, že se to může stát, pokud nedodrží kontrolu nástrojů. Tuto svoji povinnost porušila. V důsledku porušení povinností ji v nemocnici odvolali z pozice vedoucí sestry a vzali jí osobní ohodnocení. Brněnský soud v pátek konstatoval vinu Šicové na ublížení na zdraví, od potrestání však upustil. "Už samo soudní jednání mělo dostatečný výchovný charakter," řekla soudkyně.

Jedinou potrestanou v kauze se stala zdravotní sestra Romana Hanušová. Ta podle soudu porušila své povinnosti tím, že sice iniciovala hledání ekartéru, když jej ale nenašla, spolehla se na vlastní úvahu, že nástroj někdo vyhodil. Tím se na poškození zdraví Kopečkové podílela a soudkyně ji potrestala měsíčním vězením podmínečně odloženým za jeden rok.

Státní zástupce řekl, že s rozsudky nesouhlasí, ponechal si nicméně zákonnou lhůtu na vyjádření.

Primář Aleš Soukal po vynesení rozsudku sdělil, že celý případ jej mrzí a že jej stál rok života. Odmítl přitom říci, kdo za selhání v ivančické nemocnici může. "Neprokázalo se to," konstatoval.

Zdravotníků se v posudku zastal soudní znalec Vladimír Kotek. "Operace patřila k velmi náročným. Nemohl být uplatňován žádný standard, jak přesně postupovat. Důležitá je záchrana života, nic víc," řekl Kotek.

Po odhalení případu zavedla ivančická nemocnice další pojistky, které mají zabránit opakování tohoto případu. Nově existují jmenné seznamy nástrojů a před operací se navíc pořizuje fotodokumentace síta s nástroji, podle které mohou instrumentářky počty zpětně zkontrolovat.

Celá kauza ovšem ještě nekončí. Zdeňka Kopečková žádá po nemocnici odškodné ve výši 702 tisíc korun. O něm však rozhodne soud při jiném jednání. Soudkyně Šulcová se však vyjádřila, že je pro, aby pacientka dostala odškodné v nadstandardní výši. "Trpěla silnými a nesnesitelnými bolestmi a v tomto stavu navíc pečovala o svého vážně nemocného manžela. Dosud se potýká se zdravotními následky nepodařené operace," dodala soudkyně.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci