"Proti původnímu záměru budeme činnost pohotovostí ve svých zařízeních podporovat až do 30. června 2011. Chceme tak pomoci ke zklidnění situace ve zdravotnictví, rozjitřené v poslední době akcí Děkujeme, odcházíme," řekl krajský zdravotní rada. Dodal, že hejtmanství nyní pouze doladí parametry finanční spoluúčasti jednotlivých měst na provozu konkrétních stanic pohotovostí.
Nová koncepce lékařské pohotovosti v Jihomoravském kraji počítá s využitím víceoborových lůžkových zdravotnických zařízení kraje v každém z okresů. Lidé proto na pohotovost jezdí do nemocnic ve Znojmě, Břeclavi, Vyškově a Hodoníně. Ve spádových městech, kde není krajská nemocnice, pohotovost zajišťují smluvní zařízení - například v Boskovicích. Kraj se na financování pohotovostí spolupodílí příspěvky na provoz.
V Kyjově, Veselí nad Moravou, Ivančicích, Blansku, Tišnově a Hustopečích, kde až dosud pohotovosti fungují rovněž, nabídl kraj původně místním samosprávám pohotovost dále zajišťovat v režimu vícezdrojového financování, s půlmilionovou dotací z krajského rozpočtu a z rozpočtu tamních radnic. "Podmínkou dotace je zajištění minimální ordinační doby pohotovosti pro dospělé v pracovní dny od 17 do 22 hodin a v nepracovní dny od 8 do 20 hodin," řekl Ryšavý. Této možnosti podle něj využily města Hustopeče, Kyjov, Blansko, Ivančice a Tišnov. "Zmíněným samosprávám proto poskytneme půl milionu korun z krajského rozpočtu," dodal zdravotní rada. Město Veselí nad Moravou na provoz pohotovosti při nutnosti spolupodílet se na jejím spolufinancování nereflektovalo.