Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Vysočinu, jižní Moravu a Zlínsko navštíví preventivní vlak

Vysočinu, jižní Moravu a Zlínsko navštíví preventivní vlak

Brno, 22. března 2010 - Nehody na přejezdech, smrt na střeše vagonu po zásahu proudem z troleje s 25 000 volty, či vlakem sražený člověk, který přebíhal koleje. Při těchto neštěstích stále umírají zbytečně lidé a statistiky hovoří jednoznačně: velmi rizikovou skupinou jsou mladí ve věku od 13 do 19 let.

Preventak

 

Proto vypravují České dráhy, Policie ČR, BESIP Ministerstva dopravy, Drážní inspekce a ČD Cargo speciální Preventivní vlak. Studenti i veřejnost navštíví promítání krátkých filmů s ukázkami reálných neštěstí na železnici, při kterých zbytečně umírají lidé, projdou praktickým nácvikem první pomoci se záchranáři a budou diskutovat s drážními vyšetřovateli, policisty a odborníky z BESIPu.
·    Jihlava                      pondělí      22. března
·    Znojmo                     úterý          23. března
·    Břeclav                    středa        24. března
·    Uherské Hradiště   čtvrtek       25. dubna
·    Zlín střed                  pátek        26. dubna
Ve vlaku všichni na vlastní oči uvidí, jak dopadne člověk, který si krátí cestu přes koleje a srazí ho vlak,  srovnání brzdné dráhy vlaku a auta, dopady nehod na přejezdech i následky zásahu proudem z troleje, kde je 25 tisíc voltů. Preventivní vlak tvoří speciální kinematovlak, diskusní vůz a vůz pro nácvik první pomoci. Program v Preventivním vlaku trvá přibližně hodinu a půl.

·    Kinematovlak: Sestřih krátkých filmů od partnerů projektu se záběry z reálných nehod na přejezdech a dalších neštěstí na železnici.
·    Diskusní vůz: Diskuse s drážními vyšetřovateli, policisty a odborníky BESIPu, kteří sami často zasahují na místě a znají tyto situace na vlastní kůži.
·    Vůz pro nácvik první pomoci: Nácvik základů první pomoci v terénu pod vedením zkušených záchranářů.

„Preventivní vlak stojí na netradiční konfrontaci mladých lidí s realitou. Nechceme říkat, to nedělej, to nesmíš, ale ukázat, jak člověk dopadne, když si nedá pozor“, říká autor projektu za ČD Ondřej Kubala. Preventivní vlak vyjede letos na jaře už pošesté a zatím ho od roku 2007 navštívilo na osm tisíc především mladých lidí. Podle Karla Šimra z Psychosociálního intervenčního týmu, který koordinuje záchranářský vůz, se neštěstím v životě není možné vyhnout, ale je možné se na ně připravit: „Je na každém z nás, jak se v takové situaci zachováme a jestli třeba zachráníme lidský život. V záchranářském voze chceme všechny povzbudit, aby se nebáli pro druhé něco udělat, a ukázat jim, že k tomu stačí úplně jednoduché věci."

„Pokud se nám díky Preventivnímu vlaku povede varovat mladé lidi před zbytečným hazardem a zachráníme tak třeba jen jeden lidský život, má tato akce smysl. To, že se nic nestalo, se sice nikdy nedovím, ale pevně v to věřím,“ říká Robert Drozda, inspektor ČD Cargo, který v Preventivním vlaku přednáší od samotného počátku projektu v roce 2007.
·    Každý den od 7:45 do 16 hodin mohou přijít do Preventivního vlaku studenti i veřejnost.
·    Vstup je zdarma, veškeré náklady na tuto preventivní akci nesou organizátoři projektu.
·    Přes 1 500 mladých lidí navštíví program během jediného týdne.

„Řidiči se dosud nepoučili a stále vjíždějí na železniční přejezdy, aniž by se přesvědčili, zda se k nim neblíží vlak. Chceme proto mladým lidem vysvětlit, jak se mají po zbytek života, kdy budou řídit automobil, na přejezdech chovat,“ dodává Jan Kučera z Drážní inspekce a Zuzana Ambrožová, vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy, doplňuje:  „Dodržování pravidel na silnici i na železnici má smysl. Proto je třeba neustále připomínat nebezpečí, která při porušování těchto pravidel hrozí. Jde při tom o hodně – o život nebo trvalou invaliditu!“

„Následky dopravních nehod a dalších neštěstí spojených se železnici patří obecně k těm nejtragičtějším. Jen v roce 2009 evidovala policie 190 osob usmrcených při dopravních nehodách, při kterých došlo ke srážce vozidla s vlakem. Také začátek roku 2010 přinesl z pohledu usmrcených při těchto dopravních nehodách negativní bilanci, která vyvolala širokou diskuzi k bezpečnosti železničních přejezdů i z pohledu chování účastníků silničního provozu. Opomenout nelze ani další nešťastné události, ke kterým dochází z nepozornosti či nevědomosti,“ řekla Jana Hrvolová z Policejního prezidia ČR.


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci