Altman připomněl, že přeměna statutu péče o postižené občany se měla týkat jak Habrovanského zámku, poskytujícího služby lidem se zdravotním postižením, tak příspěvkové organizace Srdce v domě – ústavu sociální péče v Klentnici na Břeclavsku, který pečuje o mentálně postižené.
"Prioritu měla mít přeměna služeb Habrovanského zámku, pro jehož uživatele jsme chtěli postavit samostatné byty a domky, ve kterých by mohli žít individuálně a využívat přitom existující nabídky sociálních služeb ve zcela jiném režimu, než jaká je v ústavu," řekl Altman. Dodal, že na přeměny Habrovanského zámku a klentnického Srdce v domě vyčlenil stát 100 milionů korun.
Klienti Habrovanského zámku však sepsali petici, ve které stěhování do domků odmítli a požádali o zachování ústavní péče v zámku. "Do projektu přeměny domova se pak během jednání rozhodla vstoupit jen třetina klientů. Nový transformační plán proto vzhledem k novým okolnostem označil stát za neudržitelný. "Kraj se proto rozhodl upustit od přeměny ústavní péče v individuální a dosavadní typ služby v Habrovanském zámku nahradit vzhledem k rostoucímu věku uživatelů domovem důchodců," řekl Altman.
Ti uživatelé Habrovanského zámku, kteří se chtějí přestěhovat, mohou podle Altmana nyní využít podpory jejich záměru, který bude v jejich případě pokračovat prostřednictvím Národního centra podpory transformace sociálních služeb.
"Přeměna příspěvkové organizace Srdce v domě bude v Klentnici i nadále pokračovat podle kritérií, stanovených v pilotním projektu ministerstva práce a sociálních věcí," řekl Altman.