Umístění: Jižní Morava Zdravotnictví Ombudsman: V některých neregistrovaných domovech pro seniory jde klientům o život

Ombudsman: V některých neregistrovaných domovech pro seniory jde klientům o život

Brno, 24. října 2012 (MEDIAFAX) - Některá neregistrovaná zdravotnická zařízení pro seniory v Česku budí zdání zařízení sociálních služeb, i když nesplňují ani minimální zákonné požadavky. Zacházení s klienty tam představuje i reálné riziko pro život, zdraví a důstojnost člověka, řekl ve středu ombudsman Pavel Varvařovský.

senior-okradeny250

 

Právníci Kanceláře veřejného ochránce práv zjistili špatné zacházení se seniory v Domově důstojného stáří Harmony v Lichově u Sedlčan ve Středočeském kraji. Nedbalost v péči a nezájem personálu o klienty zjistil ombudsman také v Domově se zvláštním režimem v Jevišovce na Břeclavsku.

Domov provozovaný v Lichově nedaleko Sedlčan nemá oprávnění poskytovat sociální ani zdravotní služby. Provozuje jej společnost Vedrana, vedená Martinem Maťhou. Přesto se domov pro 28 lidí prezentuje jako zařízení specializované pro seniory trpící demencí, pro důchodce po mozkových příhodách nebo lidi s Parkinsonovou chorobou.

"Způsob poskytování služeb je tam intuitivní a vychází z představ ředitele o péči o seniory. V zařízení nepracuje ani jeden zdravotník, všichni jsou laici," řekla Marie Lukasová, která kontrolu domova společně s kolegy provedla. Podle zjištění ombudsmanovy kanceláře ošetřovatelé pacientům svévolně podávají medikace, včetně tlumivých léků, nezdravotnický personál provádí ošetřovatelskou péči, včetně ošetřování ran a proleženin. Nedostatečná je péče o ležící klienty a ani chodícím pacientům personál neumožňuje pobyt na vzduchu.

"Z dokumentace je patrný všeobecný úbytek váhy klientů, personál přitom nepřijal žádná opatření, aby takový stav řešil," řekla Lukasová. Dodala, že za pobyt v zařízení přitom senioři nebo jejich příbuzní platí.

Fungování Domova důstojného stáří Harmony představuje podle ombudsmana obcházení zákona a je trestné. Právníci Kanceláře veřejného ochránce práv proto podali u středočeského státního zastupitelství na vedení domova trestní oznámení.

Zárukou kvalitní péče a dobrého zacházení se starými lidmi však v Česku nemusí být ani registrace zařízení v Registru poskytovatelů sociálních služeb nebo v Registru zdravotnických zařízení. Příkladem je podle ombudsmana Domov se zvláštním režimem v Jevišovce na Břeclavsku.

Tamní domov pro 53 klientů se specializuje na ošetřovatelsky náročné klienty. Není přitom schopen zajistit kvalifikovaný personál a náležitou úroveň péče. "Ignorace problémů, jako jsou pády a zranění klientů, podvýživa a poruchy chování dementních pacientů svědčí nejen o neodbornosti, ale také o nezájmu personálu o svěřené klienty," řekl Jiří Foral, který zařízení kontroloval. Seniorům podle inspekce není zajištěna ani minimální míra soukromí.

Ochránce rovněž zjistil používání tlumících léků způsobem, který je v rozporu se zákonem. "Zařízení přijímá trvale na lůžko upoutané lidi, přestože nemá ani základní technické nebo procesní prostředky k zajištění péče o ně. Stejně tak přijímá i vozíčkáře, přestože prostředí domova pro jejich pobyt není přizpůsobeno," řekl Foral.

Kontrola zjistila také, že poplatky, kteří klienti nebo jejich příbuzní za pobyt v zařízení platí, jsou přemrštěné a neodpovídají maximu, které zákon povoluje. "Smlouvy o péči podepisovali i klienti, kteří nebyli orientováni v čase ani místě," dodal Foral.

V zařízení podle všeho navíc načerno pracovali dva lékaři - jeden z nich dojížděl z jedné z brněnských nemocnic a často ordinoval po telefonu, druhý byl zaměstnán v domově v rozporu se zákonem.

Domov se zvláštním režimem v Jevišovce provozuje společnost Seniorprojekt, zastupovaná jednatelkou Miluší Kupsovou, která domov zároveň vede. Klienty jsou většinou důchodci přicházející z Brna.

Jiří Nováček

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci