Umístění: Kultura Divadlo a film

Divadlo v Boleradicích zahajuje novou sezónu

Boleradice Začíná podzim a s ním i nové divadelní sezóna! Jediné kamenné divadlo na okrese Břeclav má přitom svůj program na podzimní část nadcházející divadelní sezóny hotový. „Letos začínáme už druhý zářijový víkend. V sobotu s úspěšným Cikánským baronem a hned nato přijedou kamarádi-herci z celé republiky s nimiž chystáme nedělní představení Voskovce a Wericha Balada z hadrů“, uvádí Iva Kahounová z boleradického divadelního spolku. „Na letošní Podzimní Sešlost máme pozvány soubory Šesť Pé ze slovenského města Partizánske, Amadis z Brna, Divadlo Prkno z Veverské Bítýšky a krajanský spolek Vlastenecká omladina z Vídně,“ pokračuje Kahounová.

Skvělý herec Hugo Haas zarůstá

HaasPokud byste, na brněnském židovském hřbitově, hledali, kde odpočívá herec Hugo Haas, potom pro dobrou orientaci mohou posloužit smrčky, které přerůstají jeho náhrobek. Mohla by vás k němu nasměrovat i stará, rezivějící cedule. Tak smutně dopadl skvělý herec, jenž býval kvůli osobnímu kouzlu často obsazován do rolí roztržitých zamilovaných intelektuálů.

Brno patří Shakespearovi

Veselé paničky - PolívkaKomedii Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela chystá jako svou hlavní novinku festival Letní shakespearovské slavnosti. Ten letos proběhne od 25. června do 3. září celkem na sedmi scénách v šesti městech a jedním z nich bude samozřejmě i Brno. „Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé,“ říká Jiří Menzel o Paničkách windsorských, zábavné hře o ženském důvtipu a hloupé mužské žárlivosti.

Hlas Rumcajse se narodil před sto lety

Karel Höger„Jednou šel Rumcajs s Cipískem po lese Řáholec,“ začíná jeden z animovaných pohádkových večerníčků, které svým nezaměnitelným hlasem namluvil, stejně jako seriál O pejsku a kočičce, brněnský Karel Höger. Herec, jenž by se 17. června dožil sta let, se narodil jako třinácté a nejmladší dítě v rodině topiče z cihelny. V roce 1932 dostal od Zemského divadla v Brně nabídku na stálé angažmá, kde byl obsazen poté do 120 rolí. V roce 1940 nastoupil do Národního divadla. Höger si zahrál Prokopa v Čapkově Krakatitu i Bedřicha Smetanu. V muzikálu Noc na Karlštejně ztvárnil arcibiskupa Arnošta z Pardubic.

2Bobule: Jižní Morava opět v hledáčku filmařů

Hádek-BobuleKamera, klapka, jedeme! Právě tyto výkřiky se nyní často nesou vzduchem v okolí Mikulova, Velkých Bílovic, Bulhar či Pavlova – tým filmařů zde totiž právě natáčí pokračování úspěšného filmu Bobule. „Herci a štáb se nejspíše těší na letní prázdniny na slunné jižní Moravě. Mohu vám slíbit, že se pletou,“ přibližuje režisér Vlad Lanné svou představu o průběhu natáčení. Pokračování Bobulí přinesou divákům s novou zápletkou také nové postavy a oblíbené herecké tváře – kromě Kryštofa Hádka, Lukáše Langmajera či Terezy Voříškové se ve filmu představí i Jiří Krampol či Jiří Korn.

Jsem Pražák a Čech na moravský způsob

Postránecký•    Už jako malý jste hrával v divadle, pak jste se ovšem vyučil zámečníkem. Proč? A zvládl byste ještě něco z tohoto řemesla?
Vyučil jsem se tomuhle krásnému řemeslu, ze kterého ještě leccos umím a kterým jsem si nevydělal dosud ani jedinou korunu – z přinucení. Bylo to přání mého otce.

•    Kdy jste se definitivně rozhodl, že se budete živit herectvím?
Můj první elévský plat v roku 1960 dozajista nebyl tou rozhodující pohnutkou. Šlo tenkrát o 460 Kč hrubého. Po půl roce jsem ovšem dostal přidáno o 30 procent na 600 Kč a jednoduchým propočtem jsem dospěl k 10 000 v roce 1964, bude-li mi plat zvýšen stejným způsobem každého půl roku. Když jsem pak byl konfrontován s faktem, že neumím počítat, nezbylo mi nic jiného, než u herectví zůstat za každou cenu.

Jubilanti brněnské činohry

Eva ŠlapanskáVíte, že od narození herečky Emy Pechové, maminky vynikajícího českého herce Ladislava Peška, uplynulo letos už 140 let? Nebo že členem brněnského Národního divadla byl v letech 1901 a 1902 také Karel Hašler, od jehož narození uplyne letos v říjnu 130 let? Mnohé z toho, co uvádí nenápadný svazek kapesního formátu, nazvaný Jubilanti činohry Národního divadla Brno 2009, nevědí na Moravě ani oddaní fanouškové divadla. Zvláště ti mladší. Autorka publikace Eva Šlapanská odvedla v této knížce úctyhodnou a vpravdě mravenčí práci, když pečlivě posbírala ze všech divadelních střípků stručné, ale ucelené a reprezentativní umělecké biografie herců, režisérů i divadelních principálů, kteří letos slaví nebo by slavili na prknech znamenajících svět kulaté jubileum.

NÁRODNÍ DIVADLO JE V BRNĚ!

Růže pro MarkétuDnes světová premiéra Michala Viewegha
15. 5., Divadlo Reduta, 19.00 – RŮŽE PRO MARKÉTU (M. Viewegh, 1962). Jediná hra tohoto spisovatele. Příběh čtyř pedagogů a čtyř studentů pražské filozofické fakulty., z nichž dva zůstávají mimo  jeviště, se dehrává během tří večerů v domácnosti jednoho z aktérů na sklonku roku 1989. Režie a scéna Thomas Zielinski, kostýmy Tereza Šímová. Účinkují Klára Apolenářová, Martin Sláma, Václav Vašák, Jan Grundman, Lukáš Daňhel, Iveta Jiříčková. Představení trvá 1 hodinu 15 minut bez přestávky. Reprízy: 19. 5., 3. 6, 22. 6.

Další programy...

Strana 23 z 25