Brno, 2. března 2011 - Lidská práva, ožehavý fenomén korupce, ekologická či genderová tematika nebo velmi aktuální problematika života seniorů a seniorek – právě taková jsou hlavní témata Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který ve dnech 22. – 29. března proběhne v Brně. Třináctý ročník filmové přehlídky osloví letos své diváky a divačky sloganem „Vaše energie je potřeba jinde!“.

„Festivalovým mottem chceme upozornit na to, kolik času všichni věnujeme nepodstatným činnostem. Přitom se stačí zajímat o to, co se děje kolem nás a svou energii využít spíše k tomu, aby se věci rozhýbaly k lepšímu,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková a dodává, že téma občanského aktivismu bude prostupovat napříč všemi letošními programovými kategoriemi.
Jeden svět chce letos své návštěvníky a návštěvnice k aktivnímu postoji inspirovat nejen filmy, ale také interaktivními úkoly, které budou přichystány v jednotlivých kinech a umožní jim na vlastní kůži něco vyzkoušet, zažít a naučit se. „Rádi bychom zdůraznili, kolik toho lidé mohou dokázat třeba i drobnými činnostmi v rámci občanské společnosti,“ doplňuje hlavní koordinátorka doprovodných akcí Iva Bartošová.
Mezinárodní filmový festival dokumentárních filmů Jeden svět, dnes největší lidskoprávní festival v Evropě, si za dobu od svého vzniku vydobyl značné renomé. „Této dlouhé tradice jsme dosáhli zejména díky obětavé práci dobrovolníků a velice si ceníme jejich pomoci. Samozřejmě také díky hojné účasti diváků, za kterou jim děkujeme a doufáme, že vydrží i nadále ve stejné nebo i větší míře,“ říká za členy organizačního týmu Veronika Muselíková.

Široká nabídka kvalitních filmů i letos míří na co nejširší publikum. „Festival nabízí dokumenty o lidských právech, tudíž na projekce mohou přijít všichni, kdo se zajímají o ochranu lidských práv, komu není lhostejno, co se děje kolem něj. A i těm, kdo se chtějí dozvědět nové informace a například i způsob, jak se zapojit a pomoci,“ podotýká Muselíková s tím, že diváci se mohou těšit i na filmy z Haiti, Běloruska, Barmy či Číny.
„Projekce doplní diskuse s hosty z řad odborníků, aktivistů či cestovatelů. Osmačtyřicet dokumentů v osmi projekčních dnech mohou diváci navštívit v Kině Art, sále Břetislava Bakaly a Kavárně Trojka, nově pak v Moravské galerii a HaDivadle. Letos navíc rozšiřujeme nabídku projekcí v angličtině,“ upozorňuje Muselíková.

Návštěvníci festivalu se mohou těšit i na bohatý doprovodný program, například na benefiční koncert, který se uskuteční ve čtvrtek 17. března, od 20:00 v Metro Music Baru. „Nebudou chybět ani výstavy v Knihovně Jiřího Mahena, Moravské zemské knihovně, HaDivadle či Sálu Břetislava Bakaly, přednášky humanitárních organizací nazvané Češi v akci, jarmark neziskových organizací a divadelní představení. V Hadivadle uvedeme scénické čtení knihy Gottland z projektu "Listování", v Moravské galerii a v kavárně Trojka hry Putin lyžuje a Andělé z lesa divadla Líšeň,“ dodává Muselíková s tím, že festival by se kromě pomoci dobrovolníků neobešel ani bez podpory veřejných institucí. „Jihomoravský kraj festival finančně podporuje již několik let a my si jeho podpory velice vážíme. Doufáme, že kraj zachová festivalu svou přízeň i v letech budoucích,“ uzavírá Muselíková.
Kryštof Turek, ilustrační foto: archiv organizátorů