Umístění: Jižní Morava Doprava Co dělat, když… Jak se správně zachovat při dopravní nehodě

Co dělat, když… Jak se správně zachovat při dopravní nehodě

Stále vzrůstající provoz na silnicích a železnicích přináší zvýšené riziko dopravních nehod. Hasičský záchranný sbor JMK ve spolupráci s Policií ČR – Městským ředitelstvím Brno a Diecézní charitou Brno Vám připravil několik rad, jak zvládnout základní úkony při dopravní nehodě, ať už jste přímými účastníky nebo svědky.

Nehoda

 

Nejdůležitější je záchrana života a zdraví účastníků nehody

Vypněte chod motoru havarovaného vozidla, je-li to s ohledem na aktuální situaci možné. Opusťte havarované vozidlo a pomozte ostatním opustit vozidlo a místo nehody. Dbejte na vlastní bezpečnost, co nejdříve zajistěte místo nehody tak, aby nedošlo k jejímu rozšíření - použijte výstražné osvětlení vozu, výstražný trojúhelník, reflexní vesty. Pokud zraněné osoby potřebují bezodkladnou první pomoc, věnujte se nejprve zraněným. Teprve po stabilizaci zraněných přivolejte záchranáře.

Přivolání pomoci

Pokud již nevolal na tísňové linky někdo z ostatních účastníků nehody nebo svědků, přivolejte pomoc. Nemáte-li u sebe mobilní telefon, zastavte jiné vozidlo, pomoc zraněným nebo ohroženým je zákonná povinnost každého! Pokud jde o vážnou nebo hromadnou nehodu, vždy volejte tísňovou linku 112, jejímž prostřednictvím budou přivoláni hasiči, zdravotnická záchranná služba a policie. Při drobných nehodách nemusíte volat záchranáře ani policii vůbec, pokud se všechny strany dohodnou na vyřešení situace, nedošlo ke zranění osob a nehoda vážně neohrožuje ostatní účastníky provozu.

Činnost na místě nehody do příjezdu záchranářů

Především si rozdělte činnosti, které je třeba udělat. Nebojte se požádat kolemjdoucí o pomoc a spolupráci. Zajistěte poučenou osobou provizorní regulaci nebo odklon dopravy. V případě požáru, odůvodněného podezření na možný výbuch nebo únik nebezpečných látek opusťte místo nehody společně se všemi účastníky, včetně zraněných, kteří snesou transport (tj. kterým nehrozí poranění páteře, které by mohlo zhoršit zranění). Pokud vozidlo hoří a máte k dispozici hasicí přístroj vhodného typu, použijte jej. Haste z bezpečné vzdálenosti a nikdy se nedotýkejte částí vozidla. Odklopit kapotu vozu nemá smysl, hoření by bylo silnější. Haste zespodu do motorového prostoru či okénkem do prostoru kabiny.
Teprve pokud nikomu na místě nehody nehrozí nebezpečí, můžete se začít věnovat dalším činnostem. Zajistěte volnou cestu pro příjezd záchranářů. Pokud lze předpokládat přílet vrtulníku záchranné služby, vytipujte bezpečné místo pro přistání. Při příletu vrtulníku signalizujte např. reflexní vestou nebo za zhoršené viditelnosti svítilnou svoji pozici a možné místo přistání. Poté lze řešit méně důležité činnosti, např. zabezpečení vraku proti dalšímu poškození či zajištění stop po nehodě, které upřesní vyšetřování. Nezapomeňte na zabezpečení majetku uvnitř i vně vozidel. Vždy si zapište kontaktní údaje účastníků i svědků nehody.

Na co nezapomenout po příjezdu záchranářů

Buďte k dispozici veliteli zásahu, popište mu, jaká hrozí nebezpečí a co jste již udělali pro jejich omezení. Vždy se řiďte pokyny záchranářů a buďte jim nápomocni. Až jako jeden z posledních kroků se postarejte o svoje havarované vozidlo - kontaktujte svoji pojišťovnu a zajistěte si odtahovou službu.

 

Hromadna havarie

 

Foto a zdroj: HZS JMK


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci