Umístění: Jižní Morava Doprava Na jižní Moravě začnou od října jezdit hybridní autobusy

Na jižní Moravě začnou od října jezdit hybridní autobusy

Brno, 1. června 2021 – Jihomoravský kraj jako první v ČR zavede do reálného provozu 6 hybridních vozů značky Mercedes-Benz Citaro na regionálních linkách. Tyto autobusy nasadí dopravci z koncernu ICOM transport – společnosti ČSAD Ústí nad Orlicí a TRADO-BUS. ICOM transport pro dopravu na jihu Moravy pořídí celkem 57 zbrusu nových autobusů. A to pro oblast Blanenska, Boskovicka a Vyškovska, kde začne ČSAD Ústí nad Orlicí jezdit od 1. října 2021 s 55 vozy, z nichž 4 budou hybridní. Zbývající 2 nové rovněž hybridní autobusy budou obsluhovat oblast Rosicka na lince 405, kde od 1. února 2022 převezme dopravce TRADO-BUS část výkonů.

polepy hybridni autobusy

 

Další oblasti se přidají v průběhu letošního a příštího roku, kde budou jezdit autobusy ze stávajícího vozového parku koncernu, které splňují požadavky kraje.

Nové hybridní autobusy Citaro se vzhledově neliší od světového bestselleru Citaro se spalovacím motorem. Jsou vybaveny elektrohydraulickým servořízením, které umožňuje uspořit 8,5 procenta pohonných hmot oproti vozu se spalovacím motorem. Podstatou hybridního autobusu je využívání energie při brždění, která je pomocí elektrického generátoru přeměněna na elektrickou energii. Tu následně vozidlo využije k napájení pomocných zařízení nebo přímo pro vlastní pohon. Cena jednoho hybridního autobusu se pohybuje kolem 8 milionů korun.

Jihomoravský kraj v nově uzavřených smlouvách požadoval vyšší komfort pro cestující i řidiče a současně nastavil vyšší hodnocení pro dopravce, kteří nabídli ekologičtější vozidla. Cestující v nových autobusech čeká zejména lepší tepelná pohoda díky účinnějším klimatizacím a zdvojeným oknům. Přibude prostor pro cestující s kočárkem a vozíčkáře. Zvýší se ochrana řidičů i bezpečnost provozu díky uzavřeným kabinám a povinným couvacím kamerám.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci