Umístění: Jižní Morava Ekonomika Ceny malých bytů v Jihomoravském kraji meziročně stouply o 17 %

Ceny malých bytů v Jihomoravském kraji meziročně stouply o 17 %

Brno, 2. září 2020 – Letos v červnu stál metr čtvereční malých bytů do 45 m2 v Jihomoravském kraji 70 300 Kč. Průměr inzertních cen této kategorie nemovitostí na prodej v této lokalitě v meziročním srovnání stoupl o 17 %. Vyplývá to z analýzy největšího českého realitního portálu Sreality.cz. Pro srovnání, průměrná cena za metr čtvereční byla v celém Česku letos v červnu 64 600 Kč. Celkový počet nabídek na prodej malých jedno a dvoupokojových bytů o ploše do 45 m2 zaznamenal na Sreality.cz v meziročním srovnání pokles o 14 %.

maly byt Sreality.cz

 

„Pro analýzu cen nemovitostí jsme se podívali na byty ve velmi dobrém stavu. U prodejů tvoří takové nabídky sedmdesát procent,“ říká Šarlota Smutná, datová analytička Seznam.cz.

Téměř na polovinu se snížila nabídka například v Moravskoslezském kraji. Viditelně klesala třeba i v Pardubickém kraji (- 32 %), na Vysočině (- 30 %), nebo v Jihomoravském kraji (- 22 %) a v Praze (- 17 %). Větší nárůst byl v Plzeňském (26 %) a ve Zlínském kraji (16 %), menší pak ve Středočeském (10 %), Královéhradeckém (5 %) a Ústeckém kraji (3 %).

Nabídkové ceny vzrostly hned ve třinácti krajích
Z dat Sreality.cz je jasně zřejmý trend nárůstu nabídkových cen bytů k prodeji ve třinácti krajích. Největší skoky, přesahující zdražení o 20 %, byly ve srovnání s loňským červnem v Ústeckém, Moravskoslezském a Plzeňském kraji. Naopak jen poměrně nepatrné změny se odehrály na realitním trhu v Karlovarském kraji. V Kraji Vysočina došlo také jen k malému pohybu cen, zde to bylo ovšem jako v jediném kraji z celé republiky směrem dolů.

„Zdražování téměř v celé republice samozřejmě souvisí s poklesem nabídky a s růstem poptávky. V některých krajích ale docházelo k výraznému zvyšování cen i přes relativní nárůst nabídky, která zůstává vzhledem k poptávce nedostatečná. Za celý červen se k inzerentům dostalo dvakrát více odpovědních formulářů než ve stejném období před rokem. Nejvíce zobrazení za den mají pochopitelně nabídky v Praze a Jihomoravském kraji. Za nimi se loni řadil Středočeský a Plzeňský kraj. Poslední jmenovaný letos vystřídal Moravskoslezský kraj,“ doplňuje Smutná.

Ústecký kraj je ve srovnání s Prahou více než pětkrát levnější
V rámci Česka se nabízené ceny výrazně liší. Tradičně nejdražší je Praha s průměrnou cenou za metr čtvereční přesahující 113 000 Kč. Druhý nejdražší je Jihomoravský kraj, kde průměrné ceny zvedá hlavně Brno, třetí v pořadí je Středočeský kraj s cenami okolo 59 000 Kč za metr čtvereční. Na opačném pólu je Ústecký kraj, kde jsou ceny za metr čtvereční v průměru 19 000 Kč. Ve druhém nejlevnějším Moravskoslezském kraji se ceny pohybují těsně pod úrovní 28 000 Kč.

Vzácné a žádané jsou mikrobyty
S růstem cen se zvyšuje i zájem o velmi malé byty, tzv. mikrobyty s plochou do 20 m² Nabídky k prodeji této speciální kategorie nemovitostí měly letos v červnu o polovinu více zhlédnutí než v loňském roce. Inzerátů s takto malými byty je ale dlouhodobě poskromnu, v loňském i letošním červnu se jich na webu Sreality.cz ve všech krajích dohromady objevilo jen okolo osmi desítek.


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci