Umístění: Jižní Morava Ekonomika Ceny tepla kvůli vyšší DPH stoupnou příští rok až o 9 procent

Ceny tepla kvůli vyšší DPH stoupnou příští rok až o 9 procent

teplarny_cena_porostePraha, 21. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Ceny tepelné energie pro domácnosti se od 1. ledna 2012 zvýší nejčastěji v rozmezí šest až devět procent, v závislosti na místních podmínkách však může být v některých případech nárůst i dvouciferný. V pondělí o tom informovalo Teplárenské sdružení ČR s tím, že za to může zvýšení sazby DPH.
 

"Hlavním důvodem růstu cen tepelné energie je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) na teplo z 10 na 14 procent. Do zvýšení se dále promítnou dražší ceny paliv a dalších nákladových položek," uvádí Teplárenské sdružení ČR s tím, že v některých případech jsou příčinou růstu také investice do modernizace zařízení nezbytné pro splnění přísných emisních limitů.

"Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi tři až pět procent, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv. Větší část zvýšení cen tepla v příštím roce tak představuje odvod do státního rozpočtu v podobě vyšší sazby DPH," prohlásil předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek.

Konkurenceschopnost většiny tepláren proti individuálnímu vytápění zemním plynem podle Topolánka zůstává i přes zvýšení zachována nebo se dokonce zlepší. Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 procent. Cena samotné komodity – zemního plynu - je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu. Teplárny však k úpravám ceny v průběhu letošního roku většinou nepřistoupily.

Teplárny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,5 milionu domácností. Zhruba 55 procent tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí a 40 procent ze zemního plynu. Zbylých necelých pět procent připadá na teplo z topných olejů, biomasy, spalování odpadů a dalších obnovitelných a druhotných zdrojů energie.

Průměrná čtyřčlenná domácnost ročně spotřebuje 35 GJ tepla.

Konečné ceny tepla za rok 2011 budou známé až po skončení kalendářního roku, podle jeho skutečné spotřeby.

Filip Sušanka

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci