Umístění: Jižní Morava Ekonomika Cetelem a Cofidis vstoupily do nebankovního úvěrového registru

Cetelem a Cofidis vstoupily do nebankovního úvěrového registru

Poslat na email

 

Praha, 12. ledna 2010 (MEDIAFAX) - Do nebankovního úvěrového registru vstoupily společnosti Cetelem a Cofidis, které mají 22procentní podíl na trhu spotřebitelských úvěrů. V úterý o tom informovali zástupci obou společností.

„Naším cílem je zodpovědný přístup k úvěrování, k čemuž potřebujeme znát celkovou finanční historii klienta dříve, než mu poskytneme jakýkoli náš produkt. Již nyní sice prověřujeme informace poskytnuté žadateli o úvěr v různých registrech a externích databázích, protože jsme zakládajícím členem sdružení SOLUS. Po vstupu do nebankovního úvěrového registru však budeme mít rozšířenou možnost ověřovat nejen negativní, ale i pozitivní data. Díky tomu budeme moci klientům lépe nabídnout produkty na míru,“ říká Martin Malý, tiskový mluvčí společnosti Cetelem.

„Naše společnost je již od roku 2005 členem jednoho registru a nyní se stáváme členem i druhého. Vede nás k tomu snaha odpovědně úvěrovat, tedy poskytovat úvěry správným klientům ve správné výši. Přístupem do nebankovního úvěrového registru získáme nejen informace o širším okruhu klientů, ale i informace o výši jejich závazků a schopnosti je plnit. Věříme, že nově budeme schopni ještě lépe posuzovat úvěrové riziko a klientům tak moci nabídnout optimálnější produkt,“ uvedl Marek Štejnar, finanční ředitel společnosti Cofidis.

Členství v Nebankovním úvěrovém registru umožňuje sledovat, jak žadatelé o úvěr historicky spláceli, i aktuální výši jejich celkových závazků vůči dalším finančním institucím. K celkové úvěrové historii klientů mají nyní přístup společnosti, které zaujímají podle České leasingové a finanční asociace (ČLFA) na trhu spotřebitelských úvěrů podíl 57 procent. Vstupem společností Cetelem a Cofidis se počet firem zapojených do nebankovního úvěrového registru rozrostl na 26. Vedle splátkových společností využívají registr rovněž leasingové společnosti, poskytovatelé kreditních karet nebo faktoringové firmy.

V roce 2009 přibylo šest nových členů. Podle zástupců registru lze zvýšený zájem o členství očekávat i v roce 2010, protože celkovou úvěrovou historii klientů chce sledovat stále více firem. „V souvislosti s rostoucím objemem nesplácených závazků a rizikem předlužení se na nebankovní úvěrový registr obrací další společnosti, které mají zájem sledovat i pozitivní data o klientech, tedy například jejich celkový objem závazků vůči finančním institucím. Poskytnutím každého dalšího úvěru nebo jiné finanční služby totiž může u klientů docházet k předlužení, které často vede k neschopnosti splácet své závazky v budoucnu,“ vysvětluje Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení Leasing & Loan Credit Bureau (LLCB), které nebankovní úvěrový registr provozuje.

Podle Koláře je členství v registru rovněž signálem pro potenciální žadatele o úvěr, že daná společnost dokáže prověřit jejich schopnost dostát svým závazkům, a tím je ochránit před budoucími problémy. Firmy, které registry nevyužívají, totiž musí promítnout riziko spojené s nesplácením do ceny poskytnutých peněz, což neúměrně zvyšuje úrokové sazby a u lidí způsobuje největší finanční problémy.

Nebankovní registr funguje od června 2005. Sdružení LLCB, které nebankovní registr provozuje, založilo sedm předních společností působících na území České republiky v oblasti leasingu a splátkového prodeje, konkrétně ČSOB Leasing, GE Money Auto, GE Money Multiservis, CAC LEASING (dnes UniCredit Leasing CZ), CCB Finance (dnes Santander Consumer Finance), ŠkoFIN a Leasing České spořitelny.

V lednu 2006 byla zahájena vzájemná výměna informací mezi nebankovním a bankovním registrem, díky kterému je dnes členům nebankovního registru k dispozici více než šest milionů záznamů o úvěrových smlouvách.

Marek Kuntoš

Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci