Umístění: Jižní Morava Ekonomika ČSOB a ERA podpořily na jižní Moravě 5 projektů rozvoje regionů

ČSOB a ERA podpořily na jižní Moravě 5 projektů rozvoje regionů

Praha/Brno, 12. května 2011 -  V rámci dalšího kola tzv. malých komunitních grantů, podpořily ČSOB a ERA celkem 40 projektů, mezi které letos rozdělily více než 2 miliony korun. Tyto projekty byly vybrány dvěma nezávislými komisemi z 208 přihlášených. Celková částka, kterou ČSOB a ERA od roku 2009 podpořily regiony, tak přesáhla 6 milionů korun.

CSOB-logo

 

Mezi nejúspěšnější kraje s největším počtem podpořených projektů se v letošním roce nově zařadil Jihočeský kraj (7 podpořených projektů – doposud byl v rámci malých komunitních grantů podpořen pouze jeden projekt v roce 2009), dále Jihomoravský kraj (5 podpořených projektů) a shodně byl úspěšný Středočeský kraj a kraj Vysočina (4 podpořené projekty).

„Do Grantového fondu ČSOB jsme obdrželi 70 žádostí, celková výše požadovaných finančních prostředků byla 4 045 307 korun. O grantový fond ERA byl poměrně vyšší zájem, obdrželi jsme 138 žádostí v celkové výši 7 943 023 korun. Hodnotící komise měly letos opravdu z čeho vybírat a na podpořené projekty se můžeme jenom těšit,“ popisuje Pavlína Folovská, manažerka společenské odpovědnosti ČSOB.

Počet přihlášených projektů oproti loňsku dramaticky poklesl na méně než polovinu. Stalo se tak kvůli novým pravidlům, která byla nastavena, aby snížila počet přihlášených projektů a zároveň zvýšila jejich kvalitu.

„V rámci tohoto grantového kola nám historicky přicházelo největší množství žádostí, které ale vzhledem k široce vymezenému zaměření grantových fondů nesplňovaly vždy cíle programu. Zbytečně tak vznikal vysoký převis poptávky nad nabídkou, který odrazoval stále větší množství žadatelů s kvalitními projekty. Velkou část žádostí jsme navíc nemohli uspokojit. Žádosti, které jsme obdrželi letos, jsou i podle posouzení hodnotících komisí znatelně zajímavější, proto považujeme provedené změny v programu za úspěšné,“ vysvětluje Katka Bláhová z Nadace VIA.

Hlavní změnou letošního ročníku bylo aktivní zapojení široké veřejnosti, která musela být přímo vtažena do příprav a realizace projektu. Z ERA grantového fondu mohly být navíc podpořeny pouze nové nápady,  nikoliv opakující se akce. V letošním roce také hodnotící komise kladla velký důraz na přínos pro komunitu, ve které je projekt realizován.

Vítězné projekty „Menších komunitních grantů ČSOB“:

Stromy pro Mikulov
Organizace: Centrum ekologické výchovy Pálava ZO ČSOP 56/15
Město: Mikulov
Cílem projektu je zmapovat „bílá místa“ ve veřejné zeleni města Mikulova a vytvořit tak jakýsi seznam, z něhož bude možné spolu s veřejností vybrat tři konkrétní lokality, vhodné pro osázení novou zelení. Projekt bude probíhat v několika fázích, nejprve CEV Pálava spolu s partnery absolvuje sérii školících seminářů, aby nově nabité znalosti bylo možné uplatnit na setkání s veřejností. Semináře se budou týkat témat jako vhodné způsoby výsadby zeleně, historie města Mikulov nebo současný přístup ke krajinotvorbě. Na podzim pak proběhne setkání s veřejností, během něhož budou vybrána tři místa, na nichž budou vytvořena nová zelená centra. Po konzultaci s odborníky a s podporou a souhlasem majitele, bude možné na jaře roku 2012 realizovat výsadbu a následnou péči o daná místa. Následnou péči budou zajišťovat patroni – větší či menší skupiny dobrovolníků (obyvatel města), kteří se zaváží k dlouhodobé spolupráci, s materiální a odbornou podporou ze strany CEV Pálava.
Projekt byl podpořen částkou 50 880 Kč.

Organizace: Kulturní a vlastivědná společnost PODVALÁK
Město: Bošovice
Cílem projektu je představit některé významné rodáky z Bošovic, a zároveň vytvořit důstojné místo pro připomenutí jejich odkazu. V již opravených budovách, na nádvoří a v zahradě bývalé římskokatolické fary budou instalovány sbírky nábytku a starožitností učitele Karla Fišera, který působil v bývalé Jugoslávii jako učitel české menšiny, za II. světové války se účastnil protifašistického odboje a po válce byl vězněn. Stěny, chodby a místnosti budou výstavními prostorami pro obrazy místních malířů Jiřího Oborného a Františky Zbořilové. Podkroví bude vybaveno nábytkem (skleněnými vitrínami) pro instalaci sbírkových předmětů z historie obce, zaměřenou na selský život a vybavení selského stavení v 1. polovině 20. století. Zahrada před budovou bývalé fary se stane vhodným prostorem pro vytvoření „rozária“ výhradně ze šlechtitelských výpěstků pana Urbana, pěstitele a šlechtitele růží, který v 60. letech 20. století vypěstoval první modrou růži. Zahrada za budovou a celé nádvoří včetně přilehlých sklípků a bývalých hospodářských stavení budou upraveny pro kulturní a společenské akce.
Projekt byl podpořen částkou 40 000 Kč.

Bohumilické hody po 27 letech
Organizace: Občanské sdružení Přátelé Bohumilic
Město: Klobouky u Brna
Projekt Bohumilické hody po 27 letech reaguje na naprosté vymizení lidových tradic, kultury a folkloru, které v Bohumilicích trvá od roku 1984. V současné době je o obnovu lidových tradic a kultury obrovský zájem ze strany všech obyvatel obce, ať již se jedná o rodáky, nově příchozí obyvatele, mládež či dospělé občany. To se projevuje například na silné spolupráci mládeže se sdružením. Sdružení věří v úspěšnou realizaci projektu, a tím i splnění vytyčených cílů. Těmi jsou: obnova a následné udržení lidových tradic v Bohumilicích, zpracování publikace o bohumilických hodech od jejich počátku do roku 1984, a to za pomoci pamětníků a mládeže, a trvalé zapojení mladších obyvatel Bohumilic do aktivního veřejného života.  Zásadním cílem je samozřejmě sama obnova tradice hodů, které dříve byly největším svátkem celé vesnice a účast na nich byla pro každého věcí cti a prestiže.
Projekt byl podpořen částkou 35 000 Kč.

Veselská zastavení
Organizace: VESELÍMESE, o. s.
Město: Veselí nad Moravou
Cílem projektu je přidat další část do skládanky, kterou za uplynulých 750 let vytvořili obyvatelé města Veselí nad Moravou. Město totiž slaví v letošním roce 750 let od svého vzniku a jeho obyvatelé, kterým není lhostejný vzhled obce, by rádi navázali na tradiční způsob upamatovávání se na významné osobnosti či události v dějinách komunity. V rámci společného setkání všech obyvatel a institucí činných ve městě bude pomocí hlasování vybráno 5 míst či událostí, které pak oslovení umělci, lidový umělci či studenti výtvarných oborů působící ve městě, výtvarně ztvární. Celkem tak vznikne pět artefaktů, tzv. „zastavení“, jež budou jakýmsi pojítkem mezi minulostí a současností. Určitý typ novodobé poutní stezky, upomínka na minulost, jež bude všem občanům města připomínat, jak je důležité starat se o svou historii a své kořeny. Důraz bude kladen zejména mladé lidi, u nichž je často nejdůležitější vybudovat kladný vztahu k místu, kde žijí, a zajistit tak jejich setrvání v místě.
Projekt byl podpořen částkou 55 043 Kč.

Vítězné projekty „Menších komunitních grantů ERA“:

Přírodní zahrada U medláneckého rybníka
Organizace: Občanské sdružení „Občané pro Medlánky”
Město: Brno
Občanské sdružení „Občané pro Medlánky“ vzniklo z iniciativy nově přistěhovaných obyvatel, kteří cítili potřebu pozvednout kulturní úroveň veřejného života ve své městské části. Od roku 2005 se snaží svými aktivitami zlepšit komunikaci mezi staro a novousedlíky, a to mnoha rozličnými způsoby. Tento projekt je pak reakcí na chybějící místo, kde by se všichni mohli setkávat, např. u ohně nebo u drobných zahradnických aktivit při péči o zahradu, která proto vznikne na dosud nevyužívaném pozemku nedaleko rybníka. Součástí bude dřevěný altán, poskytující zázemí v případě nepřízně počasí. Zatím je projekt ve fázi shromažďování nápadů, konkrétní vzhled zahrady bude dotvořen ve spolupráci s odborným architektem, který zpracuje projekt podle nějž pak zahrada bude vznikat. Z výsledku budou mít prospěch všichni obyvatelé Medlánek, od dětí z mateřských a základních škol, po děti starší, mládež, až po seniory.
Projekt byl podpořen částkou 50 000 Kč.

(red)


Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci