Umístění: Jižní Morava Ekonomika ČSÚ: Na jednoho zaměstnaného připadá 1,2 adepta

ČSÚ: Na jednoho zaměstnaného připadá 1,2 adepta

nezamestnanost2_250Praha, 19. října 2012 (MEDIAFAX) - V České republice připadá 1,2 možného adepta ve věku 20 až 64 let na každého zaměstnaného. Informoval o tom v pátek Český statistický úřad (ČSÚ), podle kterého bude počet mladších pracovníků i v budoucnu klesat, zatímco starší ročníky posílí.

"Muži přitom mají větší šanci najít práci a také lépe mzdově hodnocenou než ženy," uvedl expert ČSÚ Ondřej Nývlt s tím, že demografické trendy na českém trhu práce jsou dány stárnutím populace.

Pro část domácností může být podle ČSÚ daňový a sociální systém vysoce demotivující. Ochotu pracovat proti pasivnímu pobírání dávek od státu přitom výrazně určuje nejen systém daní a sociálního a zdravotního pojištění, ale také rodičovské a sociální dávky. "Přibližně každá desátá domácnost, kde alespoň jeden z partnerů pracuje, je v situaci, kdy 70 i více procent jejích dodatečných příjmů zpětně odčerpají vyšší daně a snížené dávky," říká Klára Kalíšková z výzkumného týmu CERGE-EI.

Zlepšení zaměstnanosti však podle propočtů ČSÚ nedokáže plně zacelit schodek státního rozpočtu. Zdanění práce je přitom základním zdaněním práce v Česku. Loni přineslo do rozpočtu přes 605 miliard korun. "Podíl daní z práce na celkovém objemu daní je celkem 57 procent," uvedl Libor Dušek z CERGE-EI.

Průměrná výše daní, kterou platí jeden zaměstnanec na daních za rok, činí podle průzkumu 128 000 korun. To představuje cca 40 procent superhrubé mzdy. Proti tomu příjmy z podnikání jsou zdaněny podstatně mírněji, zhruba o 12 procentních bodů méně při srovnatelných příjmech.

V průběhu září rostla míra registrované nezaměstnanosti v České republice na 8,4 procenta. Ke konci srpna evidoval Úřad práce ČR (ÚP ČR) na svých krajských pobočkách a jejich kontaktních pracovištích celkem 493 185 uchazečů o zaměstnání. V průběhu září úřady práce nově zaevidovaly 60 773 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 18 330 lidí a v porovnání se stejným obdobím minulého roku méně o 9684 lidí.

Jan Soukup

Související články:
Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle BuzzTip redakci